Do Všeobecné fakultní nemocnice dorazil japonský lék favipiravir. Čeká se na dodávku remdesiviru

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici japonský lék favipiravir. Nyní ho bude distribuovat nemocným s covid-19 v dalších zařízeních. Zájem už projevily Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Odpoledne nemocnice čeká i dodávku amerického léku remdesivir, jak informovala mluvčí Marie Heřmánková. Ředitel nemocnice David Feltl na tiskové konferenci uvedl, že očekávají zájem i z dalších zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonské antivirotikum Favipiravir, které Česko získá na léčbu nemocných covid-19

Japonské antivirotikum Favipiravir, které Česko získá na léčbu nemocných covid-19 | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Léku na chřipku s látkou favipiravir, prodávaného pod názvem Avigan, do Česka dorazí dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho tvoří dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný.

‚Kritická ekonomická situace.‘ Ministerstvo zdravotnictví plánuje oddlužit šest velkých nemocnic

Číst článek

Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Stovka balení favipiraviru bude podle podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiřího Votruby stačit pro 15 až 20 pacientů. „Zatím byly asi tři studie, jedna prokázala docela dobrý efekt, ale měla metodické problémy, stejně jako další. Musíme s ním získat vlastní zkušenost,“ uvedl Votruba.

První pacientka by ho podle něj měla dostat už v pondělí. Nemocnice počítá s tím, že první dávka bude 16 tablet léku ráno a stejný počet večer, dalších pět dní pak po šesti tabletách ráno a večer.

Lék by podle Feltla měli dostávat zejména pacienti, kteří nemoc nemají příliš dlouho a zároveň jsou ohroženi jinou vážnou nemocí.

Hledání léku

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole.

Antimalarika, antivirotika i plazma uzdravených. Jaké léky jsou největší nadějí v boji s koronavirem?

Číst článek

Jako první v Česku ho dostával na přelomu března a dubna třiapadesátiletý pacient. Nemocnice má i dalšího pacienta, kterému chce lék podávat. Kromě nemoci covid-19 má ještě vážnou plicní chorobu.

Do testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice Na Bulovce, kde však žádný pacient s potřebnou indikací zatím není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta začali. Lék budou používat také ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Tento týden chtějí české nemocnice zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covid-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme