V krátkých zimních dnech upadají Finové do depresí. Pomoci by mohly speciální lampy ve veřejné dopravě

Každého pátého Fina podle tamního institutu veřejného zdraví trápí v zimě trudnomyslnost. Odborníci na zdravotnictví proto hledají způsob, jak lidem pozvednout lepší náladu. A navrhují metodu, kterou nazvali světlo-léčba a na kterou by lidé mohli narazit ve veřejné dopravě. Jak by to mohlo vypadat?

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny ve Finsku v zimě trvají jen několik hodin (ilustrační foto) | Foto: Marco Verch Professional Photographer and Speaker | Zdroj: flickr.com | CC BY 2.0

Každého pátého Fina během zimy trápí trudnomyslnost kvůli jevu zvanému kaamos. Je to období, kdy v zimě bývá velmi málo světla – protože je Finsko daleko na severu, a části země dokonce za polárním kruhem, dny jsou v zimě velmi krátké.

Paměť potřebuje emoce, jinak mozek zapne autopilota, vysvětluje paměťový atlet Sýkora

Číst článek

Způsobuje to takzvanou sezonní afektivní poruchu, která je spojená s extrémní únavou a depresemi.

Jak vymyslel Timo Partonen z finského institutu národního zdraví, Finové by si nedostatek slunce mohli nahradit speciálními lampami. Partonen doporučuje, aby pod jejich světlem byli v zimě asi hodinu denně, ideálně ráno před devátou hodinou. Třeba cestou do práce.

Zóny pro fototerapii

Podle dopravního podniku v hlavním městě Helsinkách je to zajímavý nápad a chtějí ho nechat vyhodnotit ještě dalšími odborníky. Podobně se k tomu staví finské dráhy, které by případně zóny pro fototerapii nainstalovaly jen do některých vagonů. Počítají s tím, že ne každý je bude vyhledávat.

Mimochodem Finové vymýšlejí i další svébytná řešení různých trápení. Na webu YLE můžeme najít i rady, jak se vyrovnat s tím, že v zimě není sníh a nedá se běžkovat. Web doporučuje jít na výlet pěšky a třeba se během něj - navzdory mrazivému počasí - zastavit a opéct špekáčky.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme