V nemocnici v Motole poprvé provedli operaci, kdy pacientovi odstranili celou spodní část těla

V pražské Fakultní nemocnici v Motole letos v květnu poprvé provedli náročný zákrok zvaný hemikorporektomie, při němž pacientovi odstranili celou spodní část těla včetně pánevní a křížové kosti. Operace byla nutná, devatenáctiletý chlapec totiž v minulosti utrpěl závažný úraz a po něm ho sužovaly opakované sepse, na které antibiotika přinášela jen dočasnou úlevu.

Praha (Aktualizováno: 23:05 22. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (Ilustrační foto) | Foto: Repro ČT | Zdroj: Česká televize

Nyní devatenáctiletého Daniela Křečka v listopadu 2016 zasáhl elektrický proud vysokého napětí, po kterém spadl z výšky. Utrpěl popáleniny krku, trupu a končetin na 25 procentech těla a poranění míchy a páteře.

Danielův příběh představila nemocnice ve čtvrtek na tiskové konferenci, které se zúčastnil jak zachráněný chlapec a jeho rodina, tak i tým lékařů. Hemikorporektomii v Česku již dříve uskutečnil chirurgický tým Fakultní nemocnice Bulovka.

Lékaři v Motole transplantovali srdce batoleti, čtyři měsíce žilo s mechanickou pumpou

Číst článek

Daniel nejprve poděkoval všem přítomným lékařům, poté odpovídal novinářům. „S kamarádem jsme čekali na vlak domů. Chtěl vyfotit na odstavené cisterně. Vylezli jsme na ni, byli jsme v podřepu. Pak jsem se postavil a vzal mě obloukový výboj. Spadl jsem mezi vagony a zlomil si páteř,“ vysvětlil.

Operace byla nevyhnutelná

Po mnoha operacích, dlouhodobé hospitalizaci a téměř trvalé antibiotické léčbě docházelo k odumírání svalů a měkkých tkání a kostnímu postižení, takzvaná osteomyelitida. Postupně se prokázalo, že zánět postihuje celou kostru pánve.

„Na začátku jsme viděli chlapce sužovaného septickými stavy. Šel z horečky do horečky a protékaly jím kombinace antibiotik, jež neměla šanci v dlouhodobém výhledu stav zvrátit. Bylo jasné, že jestli se nestane něco radikálního, nemá svoji situaci šanci přežít,“ řekl Jiří Hoch, přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a FN Motol.

Ocenil Danielovu statečnost a také vyzdvihl kooperaci velké skupiny lékařů. V pracovní skupině byli zastoupeni rehabilitační pracovníci, jednotka specializující se na postižení páteře, chirurgové, anesteziologové, urologové, plastici, psychologové nebo ortopedi. „Navzdory tomu jsme dokázali spojit síly a potlačit preference jednotlivých oborů,“ uvedl Hoch.

Nejhorší bylo loučení s rodinou

Připomněl, že hemikorporektomii v ČR prováděl již dříve tým chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka vedený Františkem Antošem. „Rámcově jsme po deseti letech první, kdo se do zákroku pustil,“ doplnil. Danielova operace se uskutečnila ve dvou fázích, samotné hemikorporektomii, jež trvala 16 hodin a pracovalo na ní 22 lidí, předcházela fáze zvaná derivace moči a stolice, při které lékaři zavedli jiný než fyziologicky vrozený odtokový způsob.

Daniel připustil, že nejhorším okamžikem za celou dobu hospitalizace pro něj bylo loučení s rodinou před zákrokem v předsálí. Po operaci byl šťastný, že přežil. „Bylo to těžké, po probrání všechno bolelo, měl jsem v sobě zavedené hadice. Věděl jsem ale, že jsem to nejtěžší pokořil, a ten zbytek už budu muset dobojovat,“ řekl novinářům.

Přelomová léčba. Lékaři motolské nemocnice vyřešili inkontinenci neurostimulátorem

Číst článek

„Mám v plánu vrátit se domů, udělat si řidičák a vést v rámci možností normální spokojený život. Mým přáním je, abych byl v pořádku, o nic jiného mi nejde,“ doplnil. V současnosti je ale znovu pod dozorem lékařů.

„Pod úrovní zranění nemá zachovanou citlivost. Nedokáže zjistit, jestli je někde nějaký tlak větší či menší. Při jednom z přesunů si udělal oděrku na trupu, která nebyla zpočátku patrná, avšak vznikl určitý defekt, který se nyní snažíme zahojit. Leží teď opět u nás, ale budeme ho v pátek pouštět domů,“ vysvětlil Jiří Kříž, primář spinální jednotky při Klinice rehabilitace tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme