Francií se opět šíří dávno vymýcené nemoci, i proto vzroste počet povinných vakcín pro děti ze 3 na 11

Ve Francii chce vláda zamezit šíření dříve vymýcených nemocí, chorob a infekcí. Začátkem příštího roku proto budou muset rodiče nechat naočkovat své děti hned proti jedenácti chorobám. Dosud přitom byly povinné jen tři vakcíny, a to proti záškrtu, tetanu a dětské obrně. Nové opatření tento týden potvrdila francouzská ministryně zdravotnictví. Co na to říkají lékaři a rodiče dětí?

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzyn a ministr financí Bruno Le Maire | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

„Dáme samozřejmě rodinám čas, aby se se vším seznámily. Naším hlavním cílem je, aby se patnáct procent dětí bez očkování přizpůsobilo a přestalo ohrožovat ostatní. Musíme zastavit šíření epidemií, kvůli kterým umírají lidé."

Vysvětlovala francouzská ministryně Agnes Buzynová v rozhovoru pro televizi CNews. Ke třem dosud povinným vakcínám se začátkem roku 2018 připojí očkování proti dalším nemocem a bakteriím, konkrétně proti pneumokokům, černému kašli, spalničkám, záškrtu, zarděnkám, meningitidě a hepatitidě. Opatření už začátkem července obhajoval i premiér Edouard Philippe.

Konec nepříjemným jehlám. Vakcinaci by mohly v budoucnu obstarat náplasti

Číst článek

„Nemoci, u kterých jsme se domnívali, že se je podařilo vymýtit, se v naší zemi znovu šíří. Děti dnes ve Francii umírají na spalničky. V zemi Louise Pasteura to je nepřijatelné. Proto vakcíny pro malé děti, které doporučují lékařské autority, budou povinné."

Za tento projev si předseda francouzské vlády vysloužil v parlamentu potlesk. S rozšířením počtu vakcín souhlasí i dětští lékaři, jak potvrzuje šéfka pediatrů v nemocnici ve francouzském Douai Pauline Debackerová.

„V případě černého kašle a spalniček, které jsou na vzestupu, by to skutečně mohlo něco změnit. Třeba spalničky jsou velmi nakažlivé. Abychom mohli ochránit společnost, je nutná alespoň 85% proočkovanost. Teď jsme hluboko pod tímto číslem."

Britští vědci vyrobili vakcínu proti dětské obrně. Použili rostlinu příbuznou tabákovníku

Číst článek

I přes to ve Francii roste počet lidí, kteří očkování nevěří. Podle francouzského deníku Le Monde za to můžou jak vedlejší účinky jednotlivých vakcín, tak i medializované případy léků a farmaceutických přípravků, které ve Francii zabíjely.

Před několika lety to byl například lék pro diabetiky Mediator, který svými vedlejšími účinky ve Francii zabil stovky lidí. I proto se někteří rodiče k novému předpisu staví spíš opatrně.

V případě, že rodiče své děti očkovat nenechají, hrozí jim půl roku vězení a pokuta v přepočtu téměř sto tisíc korun. Jejich děti můžou mít navíc problém s přijetím do škol a do jeslí.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme