Češi spolupracují na metodě, která by mohla pomoci lidem s ALS. Trpěli jí fyzik Hawking i expremiér Gross

Čeští vědci spolupracují na výzkumu, který by v budoucnu mohl pomoci pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Tým vedený Martinem Maršalou z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinul chirurgickou metodu, která má v kombinaci s genovou terapií za cíl zpomalit nástup nemoci. Dosavadní výsledky testů na hlodavcích, primátech a miniprasatech v prosinci publikoval časopis Nature Medicine, uvedla v pátek Akademie věd ČR.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hawking se zabýval třeba velikostí vesmíru nebo kvantovou teorií, kterou označoval za způsob, jak zjistit, co se stalo na začátku času a co se stane na jeho konci.

Ze známých osobností ALS trpěli například britský fyzik Stephen Hawking (na snímku), historik a esejista Tony Judt nebo někdejší český premiér Stanislav Gross | Zdroj: Reuters

Chirurgická „subpiální aplikace“ spočívá v podání genové terapie schopné utlumit zmutovaný gen vyvolávající ALS přímo pod měkkou plenu centrálního nervového systému, aniž by došlo k narušení mozku či míchy.

Vědci našli gen související s nemocí ALS. Peníze na výzkum získali díky kbelíkové výzvě

Číst článek

„Výzkum na myších ukázal, že jednorázová subpiální injekce genové terapie v úrovni krční a bederní míchy u dospělých myší těsně před očekávaným vypuknutím onemocnění ALS způsobí dlouhodobé oddálení příznaků nemoci. Genová léčba aplikovaná po vypuknutí nemoci zamezuje dalšímu zhoršování choroby,“ popsal Maršala, který pochází ze Slovenska.

Z českých vědců na vývoji metody spolupracovali odborníci z Centra PIGMOD při Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV v Liběchově. Tam probíhá i testování na miniprasatech. Jejich mícha je totiž podobná míše lidské.

Podle ředitele PIGMODu Jana Motlíka má testování prokázat, že je s pomocí metody možné i ve větších biomedicínských modelech dopravit léčebnou látku tak, jak je to potřebné.

Výrobce stahuje z Česka dvě šarže léku na roztroušenou sklerózu. Mohou způsobit infekci

Číst článek

Upozornil však, že liběchovská prasata nemají mutaci, která způsobuje ALS. Nelze tedy sledovat i případné utlumení problematického genu. Před testy bylo nutné potlačit také vlastní imunitní reakci prasat. Vhodný prostředek připravili vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV.

Amyotrofická laterální skleróza napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí těla. Její příčiny nebyly dosud dostatečně objasněny, léčba se soustředí na zmírnění a prevenci obtíží pacientů a zkvalitnění jejich života. Rychlost, kterou nemoc postupuje, je různá.

Ze známých osobností ALS trpěli například britský fyzik Stephen Hawking, historik a esejista Tony Judt nebo někdejší český premiér Stanislav Gross.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme