Prakticky každá druhá žena se setká s nádorem. Někdy může pomoct očkování, říká gynekolog Rob

Jako gynekolog svou kariéru odstartoval v polovině 80. let. A během následujících 30 let prošel jeho obor bouřlivým vývojem. „Ať už jde o laparoskopii nebo nové koagulační systémy, které nám umožňují operovat prakticky bezkrevně,“ vypočítává v rozhovoru s Lucií Výbornou věhlasný gynekolog a porodník Lukáš Rob.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A pokroky zaznamenala i diagnostika. Zatímco ještě v 80. letech nebylo na ultrazvucích možné poznat téměř nic, dnes dokáže ultrazvuk přenést i ty nejmenší detaily: a to nejen v prenatální, ale i v nádorové diagnostice.

„Dnes umíme analyzovat, zda dispozici k nádorům máte, nebo ne. Dřív trvalo rok a půl, než jste měla výsledek z vyšetření,“ popisuje.

Statistiky jsou přitom neúprosné. S nádorem se během života potká každá druhá žena v Česku. A nemusí jít jen o nádory gynekologické. „U mužů je toto číslo podobné. Dnes umíme odkrýt až 200 různých mutací, které vám zvyšují riziko na výskyt nádorů,“ upozorňuje Lukáš Rob.

Rakovina děložního čípku

Jedním z největším posunů v dějinách onkogynekologie v posledních desetiletích bezpochyby bylo objevení vakcíny proti rakovině děložního čípku. „Je to fascinující historie. A málokdo si to uvědomuje,“ připomíná věhlasný gynekolog.

Po mnoha letech, kdy se nádory děložního čípku řešily prostřednictvím operace, se v 50. letech zjistilo, že ho je možné detekovat – a existuje tedy možnost prevence. „Později se navíc ukázalo, že to zřejmě způsobuje nějaký virus,“ popisuje Lukáš Rob.

Podezření se naplno potvrdilo v 80. letech, Tehdy se ukázalo, že za rakovinou děložního čípku stojí papilomavirus. Cesta k vakcíně tak byla otevřená. „Vakcína dnes dokáže ochránit 95 procent děvčat, a to celoživotně,“ upozorňuje gynekolog.

„Je to ale smutná historie,“ dodává. „Přestože stát nabízí u 13letých vakcinaci zdarma, máme proočkováno jen 50 procent populace. Přitom není bezpečnější vakcína! Když pak vidíte dívky s karcinomy, je to velmi smutné.“

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme