Počet lidí nově nakažených HIV loni klesl o téměř pětinu. Jde o nejlepší výsledek za posledních sedm let

Počet lidí v Česku nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208. Ubylo i nových případů smrtelného onemocnění AIDS, které vir HIV způsobuje, a to o třetinu na 35, oznámil Státní zdravotní ústav. Nemoci AIDS loni podlehlo 14 lidí a dalších devět lidí nakažených HIV zemřelo z jiných příčin.

Praha (Aktualizováno: 16:31 29. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z elektronového mikroskopu zachycují vir HIV (zeleně) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, byla v Česku zjištěna nákaza tímto virem u celkem 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo.

Výpověď HIV pozitivního policisty musí řešit policejní prezident. Rozhodl o tom Nejvyšší soud

Číst článek

Množství nových případů HIV od roku 1985 postupně rostlo. Nejvíce nově nakažených bylo za rok 2016, kdy jejich počet dosáhl 286. V posledních dvou letech ale nových případů výrazně ubývalo.

Podle Státního zdravotního ústavu pokles souvisí zřejmě se změnou mezinárodních i národních doporučení, podle kterých má být léčba nakažených zahajována co nejdříve po odhalení výskytu HIV. „Infekčnost úspěšně léčených pacientů zásadním způsobem klesá, a tím se snižuje možnost přenosu HIV infekce v populaci,“ uvedl ústav.

Většinu nově nakažených loni jako obvykle tvořili muži, kterých bylo 186. Nových případů HIV u žen bylo 22. Věk nakažených se pohyboval od 20 do 69 let. Věkový průměr u mužů činil 37 let a u žen 38 let.

Naprostá většina lidí se loni nakazila HIV při pohlavním styku. U dvou třetin nových případů byl příčinou nakažení sex muže s mužem.

Česko má 240 nových pacientů s HIV. Přijďte na testování včas, radí lékaři

Číst článek

Počet nakažených při homosexuálním pohlavním styku ale v posledních letech klesá. V roce 2016 se takto nakazilo 213 mužů, v roce 2017 pak 182 mužů a loni již jen 138 mužů. Na zhruba čtvrtinu nově nakažených se loni vir HIV přenesl při heterosexuálním pohlavním styku.

Nakažení injekcí při užívání drog tvořilo jen několik jednotek procenta z celkového počtu nových případů. Zdravotníci zaznamenali i jeden případ nakažení virem HIV při pobytu v nemocnici. Šlo však o cizince, který se nakazil v zahraničí.

Cizinci tvořili velkou část nově nakažených. Z případů nákazy HIV zaznamenaných loni připadly více než dvě pětiny na lidi ze zahraničí. Většina z nich byla z Ukrajiny, Slovenska a Ruska. Tři pětiny z nově nakažených lidí uvedlo jako své bydliště Prahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme