Česko hlásí 178 nových případů HIV, nejméně za šest let. Důvodem jsou podle odborníků změny v léčbě

Růst počtu nových případů HIV pozitivních lidí se zřejmě podařilo zastavit. Ukazují to data Státního zdravotního ústavu. Nových případů je letos zatím 178, do konce roku by jich mohlo ještě asi třicet přibýt. Loni jich ale bylo přes 250.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krev proudící v žilách (ilustrační foto)

Nižší počet nových případů HIV přičítají odborníci lepší léčbě. (Ilustrační foto) | Foto: pixabay.com

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu pokles přičítají hlavně změnám v léčbě, které nastaly před několika lety. Lékaři s ní dříve u pacientů začínali až ve chvíli, kdy se jim snížila imunita.

„Čekali jsme se zahájením léčby na určitý pokles imunity. Bylo to dáno také tím, že ty dřívější léky byly poměrně toxické. Bylo to trochu vyhánění čerta ďáblem,“ popisuje pro Radiožurnál vedoucí lékař AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko hlásí 178 nových případů HIV, nejméně za šest let. Důvodem jsou podle lékařů změny v léčbě. Téma pro Janettu Roubkovou

Nyní léčbu nasazují hned po pozitivním testu na HIV. „Dnes jsou léky nové generace diametrálně lepší, účinnější a mnohem méně zatěžují pacienty nežádoucími účinky,“ dodává.

Také podle vedoucího Národní referenční laboratoře pro HIV a AIDS Vratislava Němečka přispěla změna v léčbě k tomu, že se virus méně šíří.

„Dobře léčený pacient má výrazně sníženou infekčnost. A tato snížená infekčnost působí v epidemickém procesu tak, že je daleko menší možnost nákazy a šíření infekce. Takže se domníváme, že pokles opravdu souvisí se změnou ve způsobu léčení pacientů,“ říká pro Radiožurnál Němeček.

Sociální sítě pomáhají v boji proti HIV. Lékaři bez hranic chtějí oslovit co nejvíc nemocných

Číst článek

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová pak dodává, že lékaři se nyní zaměřují na dostupnost testování HIV.  

„Nyní se doporučuje, aby byla zahájena léčba co nejdříve po zjištění HIV pozitivity. A to je také důvodem, proč doporučujeme testování a naše aktivity zaměřujeme na dostupnost testování,“ řekla Gottvaldová.

Dobře léčený pacient má dnes v krvi takové množství viru, které už je těžko zjistitelné, a to přispívá k tomu, že je pak prakticky neinfekční.

HIV mají častěji muži

V Česku žije celkem 3338 HIV pozitivních a dalších 700 lidí podle České společnosti AIDS o své diagnóze neví. Mezi nemocnými dál převažují muži - letos se jich nakazilo 158, žen jen 20. K přenosu HIV dochází nejčastěji sexuální cestou, a to víc než v 90 procentech.

Diagnóza HIV není rozsudek smrti, říká aktivista za práva LGBT komunity a aktivní křesťan

Číst článek

Infekce se pak často přenáší mezi homosexuálními muži. Děje se tak u 65 procent případů. Stále častější je ale přenos i při heterosexuálním styku - letos se tak nakazilo 27 procent nemocných. Naopak v Česku je naprosto minimální nákaza skrz injekční užívání drog.

Nemoc AIDS vyvolaná virem HIV letos propukla u víc než šesti stovek nemocných, včasná léčba přitom může vzniku choroby zabránit. Nakažení ale podle lékařů často chodí na testy pozdě, dorazí až s prvními příznaky nebo s rozvinutou nemocí AIDS. Bez léčby pak nemocní do několika let umírají. Jen letos už nemoci podlehlo skoro 300 lidí.

Lidé mají do konce listopadu možnost nechat se anonymně otestovat. Nyní je totiž Evropský testovací týden HIV. V Česku je více než sedmdesát míst, kde je to možné. Jejich seznam najdou lidé pod tímto odkazem na stránkách Státního zdravotního ústavu. Vyšetření se ničím neliší od běžných odběrů krve.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme