Podruhé v historii. Britský pacient se po transplantaci zřejmě zbavil viru HIV, hlásí vědci

Pacient v Londýně se zřejmě zbavil viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Mohla mu pomoct transplantace kostní dřeně. Je to druhý takový případ v historii a podle vědců krok k léčbě HIV a také AIDS. Případ v úterý zveřejnil časopis Nature. Případ je jedním z úterních témat čtyřdenní vědecké konference v Seattlu.

Londýn/Seattle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O londýnském pacientovi je známo, že mu lékaři diagnostikovali vir HIV v těle v roce 2003. (Ilustrační foto) | Foto: pixabay.com

Londýnský pacient, který si přál zůstat v anonymitě, nebral 18 měsíců žádné léky tlumící růst viru. Přesto jsou ale vědci opatrní a případ zatím není označován jako vyléčení.

Počet lidí nově nakažených HIV loni klesl o téměř pětinu. Jde o nejlepší výsledek za posledních sedm let

Číst článek

Muž, kterému se přezdívá londýnský pacient, je teprve druhým člověkem v historii, u kterého se to rovněž povedlo.

Prvním byl Američan Timothy Ray Brown, jenž bývá označován jako berlínský pacient, u kterého po skončení léčby vědci nedetekovali virus HIV.

U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie.

V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.

Tehdy ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a do současné doby u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV.

Brownův případ vyvolává na vědeckém poli debatu o to, zda berlínského pacienta považovat za skutečně vyléčeného, nebo jen funkčně vyléčeného, tedy v remisi. To je stav, kdy pacient nemá žádné příznaky nemoci, jejíž přítomnost se stále předpokládá.

O londýnském pacientovi

O londýnském pacientovi je známo, že mu lékaři diagnostikovali vir HIV v těle v roce 2003. Léky, jejichž úkolem je rozvoj infekce zpomalovat, ale začal brát až v roce 2012. Důvod odkladu terapie nebyl podle agentury AP zveřejněn.

V roce 2012 se u něj rozvinul Hodgkinův lymfom, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, a o čtyři roky později pacient souhlasil s transplantací kostní dřeně.

Přednášky v Česku, Chorvatsku nebo Mexiku. Komorník Freddieho Mercuryho spouští projekt o HIV

Číst článek

Lékaři pod vedením Ravindry Gupty se soustředili na hledání správného dárce pro londýnského pacienta, neboť usoudili, že přítomnost příslušné mutace by mu navíc mohla pomoci v likvidaci viru HIV. Hledání se podařilo, neboť dárce mutaci získal po obou rodičích.

Agentura AP poznamenala, že takovouto genetickou výbavu, která chrání před většinou virů HIV, má asi jedno procento lidí s kořeny v severní Evropě.

Londýnský pacient po transplantaci souhlasil se zastavením antivirotické léčby, virus ale i tak zmizel. Pokud se léky běžně vysadí, virus se během dvou či tří týdnů navrátí v plné síle. To se ale nestalo a ani po 18 měsících testy přítomnost viru neodhalily.

Trochu jiná léčba

Léčba pacientů z Londýna a Berlína se nicméně plně neshoduje. Londýnský pacient podstoupil na rozdíl od Browna méně drastickou chemoterapii, která ho na transplantaci připravila, nebyl vůbec ozařován a na transplantaci měl jen mírnou reakci. Brown prošel tvrdší procedurou a dvěma transplantacemi, neboť se u něj leukémie opět rozvinula.

Německý hematolog Gero Hütter z berlínské kliniky Charité, který léčbu Browna vedl, označil nový případ za skvělou zprávu a za další díl skládačky v podobě hledání léku proti HIV. S tímto názorem souhlasí i Gupta.

„Dosažení remise u druhého pacienta za použití podobného přístupu prokazuje, že berlínský pacient nebyl anomálií a že to skutečně byl léčebný postup, který u těchto dvou lidí zlikvidoval vir HIV,“ řekl Gupta.

Zároveň upozornil, že tato metoda není vhodná pro všechny nemocné, otevírá ale nové léčebné možnosti včetně genové terapie. Dodal také, že je ještě příliš brzy považovat londýnského pacienta za vyléčeného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme