V Rusku přibylo za půl roku 30 tisíc případů nákazy HIV. K nejohroženějším lidem se ale testy nedostanou

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v Rusku zjištěno okolo 30 000 nových případů nákazy virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Ve stejné době zemřelo 15 000 dříve nakažených Rusů, uvedla agentura Interfax s odvoláním Vadima Pokrovského, který v úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor vede specializované oddělení epidemiologie a prevence AIDS.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Preventivní akce při příležitosti Evropského týdne testování na HIV.

Experti varují, že předloni jen tři procenta testů připadly na nejzranitelnější skupiny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tato čísla jsou docela nepříjemná, situace zůstává vážná,“ řekl Pokrovskij během online semináře o prevenci HIV. V Rusku, které má 147 milionů obyvatel, žilo ke konci června 1,189 milionu lidí nakažených HIV. Nákaze po celou dobu sledování podlehlo 475 000 nakažených. Průměrných věk obětí se pohybuje mezi 37 až 43 lety, dodal Pokrovskij.

‚Čísla bychom měli násobit třemi.‘ Rusko trápí rychlé šíření viru HIV, nakažených je nejméně milion

Číst článek

Rusko patří mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, upozornil před rokem ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko předloni připadlo 3,9 procenta.

Rychleji než v Rusku se HIV šíří jen v Jihoafrické republice, na kterou připadlo 14 procent nových případů, v Mosambiku (6,5 procenta), v Nigérii (4,9 procenta) a v Indii (4,2 procenta). Tyto údaje jsou podle listu blízké statistice ruského ministerstva zdravotnictví, podle kterého předloni v zemi přibylo skoro 59 000 nových případů. Ministerstvo ale připouští, že o své diagnóze neví každý jedenáctý Rus.

ECDC sice každoročně zařazuje Rusko mezi země, kde je situace s HIV nejhorší, nicméně z výročních zpráv evropského střediska také vyplývá, že se situace každým rokem zlepšuje. Zatímco v roce 2017 připadalo 71,1 případu nakažení na 100 000 obyvatel, v roce 2019 to bylo 54,9 případu, což ale i tak byl nejhorší údaj v Evropě.

Experti nicméně varují, že předloni jen tři procenta testů připadly na nejzranitelnější skupiny. Server RBK tehdy upozornil na dřívější vyjádření expertů Rospotrebnadzoru, podle kterých v Rusku je nakažených HIV na 100 000 obyvatel desetkrát více než v Evropské unii a že nakažený je už každý stý Rus. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme