Hnutí Duha: Stav ovzduší se zhoršuje, vlivem prachu zemřelo předčasně šest tisíc lidí

Podle zprávy ministerstva životního prostředí v Česku předčasně zemřelo v roce 2017 vlivem prachu v ovzduší 5700 lidí. Předloni to přitom bylo jen 4300. Uvedlo to v pondělní tiskové zprávě ekologické Hnutí Duha. Ministerstvo zatím informaci nepotvrdilo. Celkově pak znečištění ovzduší zabije až 11 000 Čechů ročně, napsalo hnutí s odkazem na data evropské agentury EEA.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Foto-RaBe | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) zprávu zveřejnila v pondělí.

Znečištěním ovzduší bylo loni zasaženo 68 procent obyvatel, zatímco v roce 2016 to bylo 59 procent. Vyhlášeno pak bylo celkem 39 smogových situací, zatímco v roce 2016 pouze pět.

Zprávu o životním prostředí předložil ministr Richard Brabec (hnutí ANO) ostatním resortům, do zimy ji projedná vláda.

Česko je podle mezinárodní organizace v ekologickém úsilí ‚chabé‘. Přesto je ale na dobré cestě

Číst článek

Příčinou narůstajícího podílu znečištění je podle hnutí spalování fosilních paliv v kombinaci s nepříznivými rozptylovými podmínkami. „Hlavním zdrojem prachu v ovzduší jsou domácí kotle a kamna na uhlí a uhelné elektrárny a teplárny,“ uvádí ekologové v tiskové zprávě.

Zatížení životního prostředí se podle nich snižuje zaváděním ekologických řešení a inovacemi, výrazně se však projevují změny klimatu – sucho, přívalové deště, vichřice, odumírání smrkových lesů či letní smogy.

Podle Hnutí Duha by také pomohla vyšší energetická daň z uhlí pro domácnosti, která by byla motivací opustit toto palivo. Stát by zároveň získal další prostředky pro financování kotlíkových dotací.

„Peníze se lidem vrátí. Uhelné elektrárny musí být zase nuceny splnit nové evropské limity, bez výjimek,“ uvedl programový ředitel hnutí Jiří Koželouh.

Kvůli znečištěnému ovzduší umírá ročně sedm milionů lidí. Nejhorší je situace v Dillí, Káhiře a Pekingu

Číst článek

„Znečištěné ovzduší, hynoucí lesy či vysychající krajina – všude tam se nešetrné nakládání s přírodou spojuje se změnou klimatu a nastává krize. Ve všech těchto případech však platí, že může dojít k masivnímu zlepšení, pokud prosadíme účinná řešení – rychlé snižování spotřeby fosilních paliv, systémová změna hospodaření v lesích, revitalizace řek a přírodě bližší zemědělská praxe bez rozlehlých lánů a tun pesticidů,“ doplnil.

Ekologové tvrdí, že se změnou klimatu hynou lesy, kde byly nevhodně vysázeny smrky. Podle nich potřebují vlhčí a chladnější klima, než je na většině území Česka. „Zdravotní stav lesů se oproti roku 2000 i oproti 2010 výrazně zhoršil. Nemocných je 74 procent jehličnanů a 39 procent listnáčů,“ píše se ve zprávě.

Také ohrožení půdy erozí je podle hnutí vyšší než v minulosti, roste ale plocha ekologického zemědělství. Tvoří více než dvanáct procent zemědělské plochy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme