Transplantovaný obličej vydrží patnáct let. A pak se uvidí, říká Bohdan Pomahač

Bohdan Pomahač dnes patří k nejslavnějším lékařům na planetě. Jako třetí na světě a první ve Spojených státech provedl celkovou transplantaci obličeje a nedávno se spolu s kolegy připravoval i na transplantaci břišní stěny, dolních končetin nebo třeba dělohy. „Zatím jsme nenašli vhodné pacienty. Celá tato oblast výzkumu se navíc dostala do fáze, kdy docházejí peníze.”

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohdan Pomahač dnes patří k nejslavnějším lékařům na planetě. | Foto: Luboš Vedral

Třeba taková transplantace dělohy není na poli dnešní medicíny ničím novým. Ve Švédsku už se dokonce z transplantovaných děloh narodily první děti. „Samozřejmě, je to eticky sporná věc, to se ale týká každé transplantace,” uvažuje Pomahač. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s Bohdanem Pomahačem

„Náhradní matky nejsou v mnoha státech povolené, z tohoto hlediska je transplantace dělohy jediným řešením, které ženě umožňuje mít dítě a rodinu, samozřejmě kromě adopce. Navíc jde o transplantaci, která končí vyjmutím orgánu,” popisuje lékař. 

Patnáct let kvalitního života 

A některé otazníky se vznášejí i nad transplantací obličeje, kterou Bohdan Pomahač se svým týmem provedl jako třetí na světě. Jak totiž zjistili, po transplantaci dochází nejen ke zrychlenému stárnutí, ale i ke změně struktury kostí. 

„Přibližně po roce jsme si všimli, že objem obličejů se skutečně zmenšuje, typickým znakem stárnutí je přitom právě úbytek tuku v obličeji. U našich pacientů jsme zjistili, že jim ubylo kostí, přestože se s jejich zuby nic nedělo, a ubylo tkání, které obsahují svaly. Zatím nevíme, co za tím stojí, zda jde o nedostatek krevního oběhu, nebo zda jde o imunologický proces,” shrnuje Bohdan Pomahač. 

Pacientů s transplantovaným obličejem žije na světě sedm, všichni jsou pod neustálou lékařskou kontrolou. „Například u transplantovaných ledvin platí, že vydrží přibližně patnáct let. U obličeje předpovídáme, že vydrží padesát na padesát patnáct let. A pak nevíme, co se bude dít,” uzavírá lékař. 

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme