Umělá srdce zachraňují životy, jejich nejmodernější typ implantuje pražský IKEM už pět let

Zhruba 300 tisíc lidí v Česku trpí srdečním selháváním - jen zhruba stovky až tisíce z nich jsou vhodnými adepty na umělou srdeční náhradu. Tu nejmodernější lékaři v pražském Institutu Klinické a Experimentální medicíny (IKEM) nabízejí už pět let a za tu dobu ji implantovali víc než 120 pacientům. Většina z nich se díky tomu dočkala transplantace srdce, jiným to prodloužilo život.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já už jsem vlastně nežila, neudělala jsem ani pět kroků. Lékaři u nás už mě posílali na LDN,“ vzpomíná 75letá Daniela Malá na své problémy před tím, než dostala umělou srdeční náhradu. Byla v Česku vůbec první a žije s ní už pět let. Musela se ale vzdát plavání.

„To jsem milovala. Bylo to první, na co jsem se zeptala, když jsem tu kabelu viděla,“ dodává pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Z přístroje, který nahrazuje funkci levé komory, totiž vede ven z těla kabel k bateriím. Pacienti tak u sebe musí neustále nosit tříkilovou brašnu, jak ukazuje Zdeněk Hostek. „Tady jsou baterie, dost vydrží,“ říká.

Jak přístroj funguje, popsal Radiožurnálu přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu Ivan Netuka: „Levá komora selhává a stane se z ní v tu chvíli pasivní rezervoár krve, ze kterého kanyla nasává krev, z druhé strany je cévní protéza, která vrací krev do systémové cirkulace.“

Rizika a výhody

Oproti předchozím typům snižuje náhrada riziko srážení krve a o polovinu taky u pacientů ubylo mozkových příhod. Velkou slabinou je ale podle Netuky právě kabel k bateriím, a to i kvůli riziku infekce.

Bezdrátovou verzi už vyzkoušeli lékaři u dvou pacientů v Kazachstánu. Pokud se osvědčí, k těm českým by se mohla dostat nejdřív za tři roky.

„Je to systém elektromagnetické indukce, kdy se do pacienta implantuje vnitřní cívka a pacient má u sebe pás v oblasti nad pupkem,“ přibližuje expert způsob nabíjení.

Příčinou srdečního selhávání je v 70 procentech případů ischemická choroba srdeční, rizikových faktorů je ale víc, říká Vojtěch Melenovský, vedoucí Oddělení srdečního selhání v IKEM. „Sice klesá výskyt infarktů, ale na druhou stranu masivně přibývá obezity a diabetu.“

Lékaři tak očekávají, že poroste i počet srdečních selhání a s tím potřeba transplantace nebo umělé náhrady.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme