Indie opět hlásí vir nipah, proti kterému není žádná vakcína. Loni zabil 17 lidí

Lidé v Indii se po roce opět obávají viru nipah, který tam loni zabil 17 lidí. Nákaza se nyní prokázala u třiadvacetiletého studenta. A čtyři další lidé mají symptomy odpovídající těm, jaké způsobuje nipah. Není proti němu žádná vakcína, na lidi se přenáší ze zvířat, například netopýrů nebo prasat.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři a příbuzní na snímku z loňského roku pohřbívají člověka, který zemřel na vir nipah | Zdroj: Reuters

Nakažený student je v jihoindickém státě Kérala. Tamní ministr zdravotnictví, kterého v úterý citovala agentura Reuters, oznámil, že čtyři lidé vykazují symptomy onemocnění a stav 80 dalších, z nichž někteří byli v kontaktu s nemocným studentem, se monitoruje.

Ve zdravotnických zařízeních v celém státě byla zřízena izolovaná oddělení pro případné nemocné. Loni se v Kérale virem nakazilo 19 lidí.

Indický ministr zdravotnictví řekl, že národní zdravotnické úřady začaly vyhledávat nakažené netopýry. Důvody k panice ale podle něj nejsou.

O viru nipah

Virus nipah nese jméno malajsijské vesnice Nipah, kde zabíjel poprvé koncem devadesátých let. Ze 300 nakažených tam třetina zemřela.

Nipah může způsobit zánět mozku. Nemocní trpí zpravidla vysokými horečkami, bolestmi hlavy, dýchacími obtížemi, zvracením, křečemi, následně se dostavuje dezorientace a malátnost a v řadě případů pak kóma a smrt.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí virus nipah mezi deset chorob, u nichž hrozí, že přerostou v další velkou epidemii. Nipah se ocitl na seznamu předních patogenů, k nimž WHO řadí rovněž viry ebola, zika, MERS, Lassa či virus způsobující krymsko-konžskou hemoragickou horečku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme