Máme všechno v mobilu a na internetu, dnešní doba nás nepřiměje k trénování paměti, říká lékařka

„Když přestane kulturista chodit do posilovny, tak mu zmizí svaly. To samé se děje s nervovou buňkou, pokud ji nezatěžujeme – prostě atrofuje,“ říká primářka domova pro seniory v Ivančicích Hana Matějovská Kubešová.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedině cvičení oddaluje následky demence – fyzické, ale i trénování paměti, říká lékařka

Jedině cvičení oddaluje následky demence – fyzické, ale i trénování paměti, říká lékařka | Foto: Martin Kozlovský | Zdroj: Český rozhlas

Vysokoškolská pedagožka a bývalá dlouholetá přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Fakultní nemocnice Brno se věnuje problematice lidí trpící Alzheimerovou nemocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host Apetýtu: Hana Matějovská Kubešová o Alzheimerově nemoci

„Hrozba vzniku Alzheimerovy choroby se odhaluje desítky let před jejím vznikem, je to i dáno geneticky. Jsou rodiny, kde se tohle onemocnění dědí, ze začátku si toho ani člověk nemusí všimnout. Prvním projevem bývá porucha novopaměti – člověk zapomíná ty nejnovější věci – něco udělá, potom to zapomene a jde to udělat znovu,“ vysvětluje profesorka Matějovská Kubešová.

Co dělá demence s pamětí člověka?

„Představme si, že život člověka se ubírá jako kniha, ve které obracíme stránky. Pak najednou přijde demence, která začne ty stránky otáčet zpět a člověk se začíná propadat do své minulosti. To má třeba za následek ten, že když se člověk v pozdějším věku přestěhuje, tak se mu to vytratí z paměti a hledá předchozí bydliště, což bývá mnohokrát důvodem, proč opouští své nové bydlení a opakovaně ho hledá policie, protože se ztrácí,“ popisuje onemocnění primářka.

Infarkt, postižení chlopní a další srdeční problémy. V Brně mají tři angiolinky za sto milionů

Číst článek

Člověk se v průběhu onemocnění může vrátit do doby, kdy nebyl ženatý nebo neměl děti. „Což pro rodinu bývá bolestné. A potom to jde ještě dál, kdy člověk ztrácí svoje praktické vlastnosti,“ říká lékařka.

Jedině cvičení oddaluje následky demence – fyzické, ale i trénování paměti. „Jak máme vše v mobilu, tak nás to nepřiměje k tomu, abychom paměť cvičili. Doporučuju například učit se cizí jazyk. Ve své praxi jsem zažila manželský pár, kdy manžel zemřel na Alzheimerovu nemoc a paní z té choroby měla takový strach, že se v 80 letech naučila anglicky. Trénování paměti je důležité,“ apeluje Hana Matějovská Kubešová.

Poslechněte si celý audiozáznam pořadu, najdete ho nahoře ve článku. 

Lucie Hostačná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme