Jako startování auta pomocí kabelů. V Janských Lázních mají novou léčbu na nervová ochrnutí

Ve státních léčebných lázních Janské Lázně začali používat novou metodu léčby na nervová ochrnutí. Kombinuje akupunkturu s elektroléčbou a dostupná je i přes velký zájem ze zahraničí pouze v Česku.

Janské Lázně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ordinaci dětské léčebny Vesna v Janských Lázních sedí na lůžku dvouletý Vašek, který má od narození nehybnou levou ruku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Janských Lázních mají novou léčbu na nervová ochrnutí. Téma pro Václava Plecháčka

Lékař Peter Olšák mu do ruky napichuje akupunkturní jehly. Poté na ně připojuje krokosvorky, díky kterým může do svalů pouštět elektrický proud.

„Začneme pomaličku přidávat intenzitu toho proudu. Jeho principem je teď to, abychom dráhy, které jsou poškozené, donutili lépe fungovat, jako by byly zdravé,“ popisuje pro Radiožurnál.

S trochou nadsázky se dá říct, že léčebný postup připomíná startování auta pomocí startovacích kabelů. „Je to vlastně něco podobného. Akorát že typ proudu je tam trošku jinačí,“ dodává.

Diagnostika koronaviru pomocí vibrací z těla. Pomoc by mohly speciální senzory zabudované v lůžkách

Číst článek

Olšák metodu sám vyvinul, v Janských Lázních ji aplikuje několik týdnů. Jedním z pacientů je právě dvouletý Vašek, na tuhle léčbu už si zvykl.

„Vašík už nám říká, že se v ruce něco děje. Kdybych tento proud pouštěl do těla vám, tak si myslím, že byste mě úplně nepochválil. Teď jsme už na 20 miliampérech,“ ukazuje.

V ordinaci je samozřejmě i Vaškova maminka. Synovi podle ní kombinace akupunktury a elektroléčby pomáhá. „Ruka byla na začátku úplně hadrová. A teď zesílila, dokáže ji udržet v nějakém postavení. Prostě je to lepší,“ přibližuje zlepšení.

Léčba malého Vaška může trvat roky, podle lékaře Olšáka je ale pravděpodobné, že jednou bude ruku alespoň zčásti používat.

Jedním z pacientů je i dvouletý Vašek, který má od narození nehybnou levou ruku. | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme