Průlom japonských vědců: umělá inteligence odhalila rakovinu žaludku v raném stadiu

Diagnóza zabrala jen 0,004 sekundy. Rakovinu žaludku lékaři často rozpoznají až v pozdním stadiu, kdy šance na přežití významně klesá. Úspěch japonských vědců tak znamená velkou naději do budoucna, informovaly v neděli Japan Times.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina žaludku na snímku z ultrazvuku (ilustrační fotografie).

Rakovina žaludku na snímku z ultrazvuku (ilustrační fotografie). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Schopnosti umělé inteligence testoval výzkumný tým na endoskopických snímcích metodou tzv. hlubokého učení (deep learning). 

Revoluční supergel vydrží pětkrát víc než ocel. Změní lidský život k lepšímu, radují se vynálezci

Číst článek

Vědci připravili sto snímků rakoviny žaludku v raném stadiu a sto snímků normální žaludeční tkáně.

Experiment, na kterém spolupracovaly instituty Riken a Národní onkologické centrum, prokázal, že umělé inteligenci stačily k posouzení snímku pouhé 0,004 sekundy. Rakovinu žaludku správně diagnostikovala v 80 % případů, zatímco míra úspěšnosti u normální tkáně byla dokonce 95 %.

Tyto výsledky odpovídají schopnostem těch nejzkušenějších lidských odborníků, uvedl výzkumný tým podle Japan Times. Oznámil také, že získané poznatky uvede do praxe a založí na nich vývoj přístroje, který lékařům usnadní diagnózu a pacientům dá větší naději na přežití.

Rakovina žaludku je v tomto ohledu zrádná. Choroba, jež v Japonsku patří podle Národního onkologického centra mezi nejčastější příčiny smrti, se v raném stadiu obtížně rozlišuje od zánětu a provází ji jen málo příznaků. Proto lékař nemoc často odhalí až příliš pozdě, mnohdy ve fázi, kdy už stihla metastázovat. 

 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme