Průlom japonských vědců: umělá inteligence odhalila rakovinu žaludku v raném stadiu

Diagnóza zabrala jen 0,004 sekundy. Rakovinu žaludku lékaři často rozpoznají až v pozdním stadiu, kdy šance na přežití významně klesá. Úspěch japonských vědců tak znamená velkou naději do budoucna, informovaly v neděli Japan Times.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina žaludku na snímku z ultrazvuku (ilustrační fotografie). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Schopnosti umělé inteligence testoval výzkumný tým na endoskopických snímcích metodou tzv. hlubokého učení (deep learning). 

Revoluční supergel vydrží pětkrát víc než ocel. Změní lidský život k lepšímu, radují se vynálezci

Číst článek

Vědci připravili sto snímků rakoviny žaludku v raném stadiu a sto snímků normální žaludeční tkáně.

Experiment, na kterém spolupracovaly instituty Riken a Národní onkologické centrum, prokázal, že umělé inteligenci stačily k posouzení snímku pouhé 0,004 sekundy. Rakovinu žaludku správně diagnostikovala v 80 % případů, zatímco míra úspěšnosti u normální tkáně byla dokonce 95 %.

Tyto výsledky odpovídají schopnostem těch nejzkušenějších lidských odborníků, uvedl výzkumný tým podle Japan Times. Oznámil také, že získané poznatky uvede do praxe a založí na nich vývoj přístroje, který lékařům usnadní diagnózu a pacientům dá větší naději na přežití.

Rakovina žaludku je v tomto ohledu zrádná. Choroba, jež v Japonsku patří podle Národního onkologického centra mezi nejčastější příčiny smrti, se v raném stadiu obtížně rozlišuje od zánětu a provází ji jen málo příznaků. Proto lékař nemoc často odhalí až příliš pozdě, mnohdy ve fázi, kdy už stihla metastázovat. 

 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme