Jaro a sport? Amatérští sportovci mohou mít podle kardiologů s proměnlivým počasím velké problémy

Mistryně v canicrossu Barbora Zoubková vyráží na svůj pravidelný trénink. „Běháme každý den, nehledě na roční období. Liší se jen intenzita tréninku,“ upřesňuje, zatímco její černobílá fenka evropského saňového psa Ina netrpělivě poštěkává.

Magazín Experiment Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správné držení těla při běhu. Hlava je rovně, ramena uvolněná a zapojují se horní končetiny, které jsou volné a pomáhají při běhu dopředu. Ruce nesvírejte v pěst ani příliš nerozevírejte. Našlapujte na přední stranu nohy, ne však čistě na špičku

Správné držení těla při běhu. Hlava je rovně, ramena uvolněná a zapojují se horní končetiny, které jsou volné a pomáhají při běhu dopředu. Ruce nesvírejte v pěst ani příliš nerozevírejte. Našlapujte na přední stranu nohy, ne však čistě na špičku | Foto: Jiří Čondl

Mohlo by se zdát, že teď na jaře je pro obě společný trénink méně náročný než třeba v zimě. Střídání teplot i klimatických podmínek je ale pro organismus docela zatěžující.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 4. května 2024

„Když se začíná oteplovat a jsou velké teplotní skoky, je adaptace náročná, myslím, pro všechny sportovce. Ale jsme na to zvyklí a jsme trénovaní, takže u nás možná probíhá rychleji,“ potvrzuje Barbora, která je v současnosti také mistryní republiky v běhu na pět tisíc metrů.

Amatérští sportovci ale mohou mít podle kardiologů s aktuálním nevyzpytatelným počasím o dost větší problémy. Organismus jednoduše potřebuje čas na to, aby se změnám přizpůsobil.

Když si srdce říká o pozornost

„Adaptace na teplo trvá řádově osm až čtrnáct dní a je mnohem účinnější a rychlejší u lidí, kteří už jsou nějakým způsobem trénovaní,“ potvrzuje Vladimír Tuka, vedoucí Centra zátěžové kardiologie na 2. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Prevencí proti nemocím srdce je i to, co si nosíme v hlavě, říká laureátka ocenění Česká hlava Moťovská

Číst článek

„A jak jsme mohli vidět začátkem dubna, na půlmaratonu bylo mnoho sportovců, kteří kolabovali. Přesně to odpovídalo té teplotě, kdy bylo dlouho relativně chladno a najednou kolem závodů teplota stoupla,“ popisuje nedávnou situaci z pražského půlmaratonu.

Zpozornět bychom proto měli především tehdy, pokud pociťujeme neobvyklý tlak nebo bolest na hrudníku. V takové chvíli Vladimír Tuka doporučuje neváhat a situaci neodkladně konzultovat s lékařem.

Dalším příznakem kardiovaskulárních obtíží bývá dušnost. Ta je za normálních okolností přirozená, ale varovným signálem je, pokud se začne objevovat v situacích, kde ji člověk doteď nepociťoval.

Chytrý pomocník pacienta i lékaře

Po návštěvě lékaře může dotyčný skončit v centru sportovní kardiologie, kde ho čeká spousta vyšetření jako poslech srdce, EKG nebo třeba i zátěžové testy, při kterých pacient běhá na páse nebo jezdí na speciálním rotopedu.

Lékařka zveřejnila citlivé údaje pacientky. ‚Porušila základní důvěru,‘ říká státní zástupkyně

Číst článek

„Zajímá nás, jak reaguje krevní tlak, jestli příliš nestoupá u výkonnosti, která odpovídá dané sportovní disciplíně,“ vysvětluje Vladimír Tuka. Opakované problémy při sportu totiž můžou znamenat zvýšený tlak nebo i závažnější onemocnění srdce.

Odhalit je někdy pomáhají moderní technologie jako chytré hodinky. „Některé teď už umožňují i snímání jednosvodového EKG, což bych ale některým pacientům, zejména těm úzkostnějším, úplně nedoporučoval,“ komentuje kardiolog.

Chytré hodinky mohou být užitečné i při odhalení srdeční arytmie, protože je obvykle nosíme po většinu dne, někdy dokonce nepřetržitě. Mohou tedy zaznamenat neobvyklé výkyvy srdečního rytmu a nasměrovat nás k lékaři.

Kardiovaskulární nemoci vezmou podle lékařů ročně život asi 45 tisícům Čechů, to je asi 40 procent všech úmrtí. Dá se nějak tento nepříznivý trend zvrátit? Poslechněte si celý Magazín Experiment v audiozáznamu výše.

Ondřej Vaňura, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme