Johnson & Johnson prohrála soud kvůli rakovině, nemocnému musí vyplatit desítky milionů

Američan Stephen Lanzo používal dětský pudr firmy desítky let, načež onemocněl zhoubným mezoteliomem, vzácnou formou rakoviny spjatou s působením azbestu. Vinu za to nese právě Johnson & Johnson, rozhodl teď soud v New Jersey a nařídil vyplatit manželům Lanzovým odškodnění 37 milionů dolarů. Pro Johnson & Johnson je to vůbec první soudní prohra spjatá s azbestem, píše Reuters. Firma svůj výrobek hájí a nad verdiktem vyjádřila zklamání.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karcinogenní kosmetika? Dětský pudr Johnson & Johnson na pultu drogerie v New Yorku (archivní snímek z února 2016). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Stephen Lanzo se dětského pudru Johnson & Johnson (J&J) poprvé nadechl jako novorozenec, v roce 1972. Od té doby jeho částečky vdechoval pravidelně, když pudr používal, nejprve pasivně jako malé dítě a později sám, jako běžnou kosmetiku.

Po desetiletích pravidelného pudrování Lanzo onemocněl mezoteliomem, vzácnou a velmi nebezpečnou formou rakoviny. Mezoteliom většinou způsobuje dlouhodobé vystavení organismu azbestu, který proniká k vnitřním orgánům těla a poškozuje jejich ochrannou tkáň neboli mezotel. Nejčastěji se tak vyvine v oblasti plic, případně v dutině břišní.

Lanzo tvrdí, že za jeho chorobu může azbest obsažený právě v dětském pudru J&J a kosmetického giganta v tomto duchu zažaloval. J&J se přitom dnes potýká s tisíci dalších žalob a obvinění, podle nichž její výrobky mohou způsobit rakovinu vaječníků. 

Po dvouměsíčním procesu dal soud v New Jersey Lanzovi zapravdu. Porota minulý týden prohlásila, že J&J a její dodavatel mastku, francouzská Imerys SA, nesou za Lanzovu zhoubnou nemoc odpovědnost a musí poškozenému vyplatit celkem 37 milionů dolarů: 30 milionů jako odškodnění pro Stephena Lanza a dalších sedm pro jeho manželku. 

J&J zklamaná a bojující

Jedná se o vůbec první soudní prohru J&J, která se týká obsahu nebezpečného azbestu v jejích výrobcích, informovala agentura Reuters. Porota tento týden v další části procesu rozhodne o případných dalších trestech.

Společnost Lanzem vznesená obvinění už dříve odmítla s tím, že její dětský pudr (Johnson's Baby Powder) azbest neobsahuje a rakovinu nezpůsobuje. Po vynesení verdiktu prohlásila, že ji rozhodnutí poroty zklamalo a že se zdrží dalších komentářů, dokud celý proces neskončí.

Američanka vysoudila odškodnění na firmě J&J: 417 milionů dolarů kvůli rakovině vaječníků

Číst článek

Mluvčí společnosti Imerys naopak oznámila, že se firma hodlá odvolat a věří, že mastek Lanzovu rakovinu nezpůsobil. 

Kvůli azbestu čelila J&J loni další žalobě, tehdy však uspěla a nejvyšší soud v Los Angeles rozhodl v listopadu v její prospěch. Jindy takové štěstí neměla. Prohrané soudy kvůli rakovině vaječníků jí vynesly povinnost vyplatit stamiliony odškodného: 307 milionů dolarů po čtyřech verdiktech v Missouri a 417 dolarů v Kalifornii (žena, která odškodnění vysoudila, již zemřela, pozn. red.). 

J&J se však odvolala a loni na podzim se jí povedlo dva z těchto rozsudků zvrátit (Kalifornie a Missouri za 72 milionů dolarů); nyní usiluje o změnu zbylých tří. Nicméně žalob, které americkou společnost viní z prodeje karcinogenního pudru, je mnohonásobně víc - celkem 6610.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme