Vakcína od firmy Johnson & Johnson je podle WHO vhodná proti mutacím viru. Účinkuje i u starších lidí

Expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučila vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (J&J) i pro použití v zemích, kde kolují nebezpečné mutace koronaviru SARS-CoV-2. Po středečním jednání „strategické poradní skupiny pro imunizaci“ o tom informovala agentura AFP.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od firmy Johnson & Johnson | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

WHO panel svolala poté, co minulý týden v návaznosti na stejný krok Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zařadila výrobek J&J mezi covidové vakcíny schválené pro nouzové použití. Uvedla, že „bohatá“ data z rozsáhlých klinických testů svědčí o účinnosti vakcíny i u starších lidí.

Evropská komise schválila vakcínu od Johnson & Johnson. Distribuce má začít v dubnu

Číst článek

Komise specialistů na vakcinaci nyní podle AFP usoudila, že látka může být přínosem i pro země, které se potýkají se šířením nakažlivějších mutací koronaviru. „V zemích, kde je přenos mutací zvýšený, a v zemích, u nichž aktuálně disponujeme údaji o použití této vakcíny na kontrolu těchto mutací, ji doporučujeme používat,“ uvedl předseda poradního orgánu Alejandro Cravioto.

Očkovací látka J&J se minulý týden stala čtvrtou vakcínou proti covidu-19, která dostala zelenou pro použití v Evropské unii. Je ovšem první, u níž stačí podat jednu dávku pro dosažení plné ochrany před nemocí z koronaviru. Klinický test ve Spojených státech ukázal účinnost na úrovni 72 procent.

V dubnu by se měl přípravek dostat i do České republiky, vláda pro příští měsíc počítá s doručením 185 tisíc dávek. Zatím do ČR dorazilo na 1,3 milionu dávek tří různých dvoudávkových vakcín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme