Žluté, zábavné a nebezpečné. Kachničky na koupání jsou podle vědců plné bakterií

Vypadá úplně nevinně, bývá žlutá, je z plastu a děti si ji rády berou do vany. Plastová kachnička do koupelny může být ale podle nové americko-švýcarské studie i nebezpečná. Bakterie a další škodliviny, které se v ní hromadí, můžou dráždit oči, uši nebo způsobit různé infekce.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastová kachnička ve vaně | Foto: Semevent | Zdroj: Pixabay

Vědci ze Spojených států a Švýcarska zjistili, že plastové kachničky do koupelny jsou v podstatě 'bomby' plné bakterií. Při jejich používání může být na jednom centimetru čtverečním až 75 milionů bakterií. Navíc na nich může být taky plíseň a další škodlivé látky.

Jen třetina českých dětí má dostatek vitaminu D, chybí jim hlavně v zimě

Číst článek

Výzkumníci udělali test - dali několik nových kachniček do čisté vody a další do špinavé, ve které byly kousky mýdla, potu a bakterie, které jsou běžně na lidském těle. Pak kachničky rozřízli a jejich záhyby a vnitřek zkoumali pod mikroskopem.

U těch ze špinavé vody objevili například bakterie legionelly, která se vyskytuje třeba v potrubí, v boilerech nebo třeba v klimatizacích.

Nebezpečný a špinavější je hlavně vnitřek hračky, který nejde vyčistit. Jeden z vědců zdůraznil, že nečistota na kachničkách může zvýšit imunitu dětí. Na druhou stranu ale dodal, že bakterie a další škodliviny můžou dráždit oči, uši nebo způsobit různé infekce.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme