Ráno na operaci a odpoledne už doma. V Ostravě vznikla jednodenní kardiologie

Ve vítkovické nemocnici v Ostravě začala fungovat jednodenní kardiologie. Působí v ní odborníci z nemocnice v Třinci-Podlesí, kteří tam prozatím budou provádět až 600 operací ročně. I kvůli stárnutí populace specializovanou péči potřebuje stále více lidí.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co poslouchají chirurgové na sále? Když hrál metal, operace šly svižně, popisuje lékař. (Ilustrační snímek)

V Ostravě vznikla jednodenní kardiologie (ilustrační foto) | Foto: Pixabay | Zdroj: Pixabay

„Jsem rád, že tady nemusím zbytečně ležet, že můžu jet domů,“ říká pro ostravský rozhlas padesátiletý Jan Jeziak. Už má po zákroku a chystá se domů do Orlové. Už ví, co mu způsobuje potíže. „Často jsem se zadýchával. Zjistili, že mám ucpané tepny na srdci. A zřejmě mi budou dělat bypass,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vítkovické nemocnici natáčela reportérka Iva Havlíčková

Pan Jeziak pracoval osmnáct let jako horník, právě těžké práci přičítá své potíže. „Osmnáct let na čelbě, nic jiného jsem nedělal. Co tam dýcháte a všechno k tomu taháte ručně, jsou to věci, co mají přes sto kilo,“ vypráví.

V novém pracovišti v pavilonu G už čeká i další pacient, devětapadesátiletý Josef Svoboda ze Štramberku.

„Pro mne je to mnohem blíž, než kdybych měl jet do Třince. Takže jsem z toho nadšený,“ říká.

Zatím jen jednodušší zákroky

V jednodenní kardiologii se lékaři prozatím soustředí na diagnostickou koronografii. Když odhalí postižení věnčité tepny, opraví zúžené místo pomocí balónku a stentu. Pacientům tu provádí také třeba výměny kardiostimulátorů.

„Je pro pacienty určitě jednodušší, aby byli ošetřeni tady, když jsou z tohoto regionu. Samozřejmě v té první fázi jsou to jednodušší zákroky, pak se chystá druhá etapa rozvoje tohoto projektu,“ přibližuje Stanislav Jackanin, ředitel Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Vědci poprvé ‚vytiskli‘ 3D srdce. Slibují si od něj pokrok v léčbě kardiovaskulárních nemocí

Číst článek

Součástí nového pracoviště jsou dvě ambulance a také místnost pro šest až osm pacientů, kde se připravují na zákrok nebo po něm odpočívají. A rovněž operační sály.

„Filozofie jednodenní kardiologie je zrcadlením moderní péče o kardiologické pacienty ve světě, kdy trendem je dělat jednoduché zákroky v rámci jednodenního ošetření,“ vysvětluje Radek Neuwirth, kardiolog a ředitel nemocnice v Třinci-Podlesí.

Pacient ráno přijde, odpoledne – pokud je vše v pořádku a zákrok proběhl, jak má, a není přítomna žádná komplikace – pacient odchází domů,“ přibližuje.

Třinečtí specialisté v Ostravě operují prozatím dva dny v týdnu.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme