Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku zatím nakazilo 431 lidí. Nejvíce jich je v Jihočeském kraji

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů, tedy 55, bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji, přes čtyři desítky nemocných také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok 712.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatím nejvíc nemocných bylo v roce 2006, kdy se nakazilo přes 1000 lidí. Prevencí nemoci je očkování. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Kromě 431 případů klíšťové encefalitidy zaznamenali lékaři 2312 případů lymeské boreliózy.

V Libereckém kraji je letos enormní počet nakažených klíšťovou encefalitidou. Dva lidé skončili na ARO

Číst článek

„Výskyt onemocnění je podobný jako v předchozích třech letech. Vývoj v dalších měsících je obtížné odhadovat, mimo jiné záleží na vývoji počasí. Nicméně počty případů rozhodně nelze považovat pro tento rok za konečně, riziko nákazy je i v podzimních měsících,“ řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Díky mírným zimám podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara trvá aktivita klíšťat až do listopadu. U některých nakažených se navíc nemoc teprve projeví.

„Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle sedm až 14 dní, v krajním rozmezí se však pohybuje od tří do 30 dní,“ doplnil Maďar.

Prevencí je očkování

Za tři roky se počet nakažených klíšťovou encefalitidou v České republice zdvojnásobil. Zatím nejvíc nemocných bylo v roce 2006, kdy se nakazilo přes 1000 lidí. Prevencí nemoci je očkování. Rodiče nechávají své děti očkovat poměrně často, sami se ale obvykle nechrání. Očkovaná je asi čtvrtina populace.

V Česku není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni ale přispívají až 1500 korun za rok. Jedna vakcína stojí asi 800 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka.

Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc většinou ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan. Borelióza se také projeví teplotou a únavou, u poloviny se objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte s vybledlým středem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme