Koronavirová čísla rostou, hygienici zváží zavedení staronových opatření. Podle čeho se rozhodnou?

Ministerstvo zdravotnictví má tento týden vyhodnotit, jestli nepřitvrdí v některých protiepidemických opatřeních. Situace se horší, jak už v pátek upozornila hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Znovu apelovala na ohleduplnost a dodržování stávajících opatření. Přestože počty hospitalizovaných zůstávají relativně nízké a stabilní, počty nakažených prudce rostou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací místo na Hlavním nádraží | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro vyhodnocení situace hygienici a epidemiologové používají hned několik ukazatelů, jedním z nejdůležitějších je počet hospitalizací, který se v posledních dnech drží nad dvěma stovkami.

Mezitím ale strmě rostou počty nakažených, je možné, že se tento týden dostanou přes 1000 za den. A hlavní hygienička poukázala na to, že bude potřeba zvážit přitvrzení například v otázce testování nebo povinnosti nošení ochrany dýchacích cest všude ve vnitřních prostorách.

Možným dalším opatřením je také návrat pravidelného testování ve školách a firmách. Zavedení je závislé na týdenní incidenci. Hranice pro zpřísnění opatření je 75 pozitivních na 100 tisíc obyvatel, žádný z krajů jí zatím nedosáhl. Pomalu se ale k ní blíží Praha, která měla o víkendu sedmidenní incidenci kolem 60 pozitivních na 100 tisíc obyvatel, anebo Moravskoslezský kraj.

V neděli přibylo 314 nakažených koronavirem. Stoupá reprodukční i incidenční číslo

Číst článek

Stav očkování

Důležitým aspektem pro zavádění staronových opatření je proočkovanost populace. Situace je nicméně rozdílná na různých místech republiky. Například na Moravě je řada odlehlých míst s nízkou proočkovaností, což se týká také zdravotníků.

Čtyři z pěti aktivních zdravotníků jsou očkovaní, nicméně Ústav zdravotnických informací a statistiky upozorňuje, že i tady existují zatím rezervy. Zejména třeba u sester ve Zlínském, Moravskoslezském nebo Olomouckém kraji. Oproti analýzám před létem vzrostla podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) proočkovanost sanitářů, v tuto chvíli je přes 75 procent.

Šíření podle věku

Stále platí, že nejvíc se šíří koronavirus mezi mladými lidmi. Ve věkových kategoriích od 6 do 11 let a od 12 do 15 let se o víkendu incidence přiblížila už 90 nakaženým na 100 tisíc obyvatel.

Nárůsty ale vidíme už i u starších obyvatel, včetně seniorů starších 65 let. Ti už si mohou chodit dva týdny pro třetí dávky očkování, stejně jako každý, kdo má osm měsíců po základním očkování. Z asi 7500 tisíc lidí, kteří už třetí dávku dostali, je každému čtvrtému víc než 65 let.

Minulý rok na podzim byly velké problémy s ohnisky nákazy v sociálních zařízeních. Nyní jsou nákazy stále velmi nízké, v září se pohybovaly v jednotkách případů. Za celý měsíc krajské hygienické stanice evidovaly pouze pět významnějších ohnisek nákazy v sociálních zařízeních.

Dosud také platí, že zde prakticky vymizely těžké případy onemocnění. ÚZIS každopádně ví, že všechna tato hlášení jsou závislá především na spolupráci konkrétních zařízení, proto v září opět apeloval na to, aby nákazy hlásily včas.

Riziková skupina 60+

V tuto chvíli je v Česku 415 tisíc lidí nad 60 let, kteří nejsou očkovaní ani neprodělali onemocnění covid-19. Odborníci je označují za nejrizikovější skupinu. A toto množství klesá jen velmi pomalu, oproti minulému týdnu je nižší pouze o dva tisíce.

Ve věkové kategorii je podle ÚZIS takto nechráněných nadále přes 280 tisíc lidí. Jsou to právě tito lidé, často s několika chronickými onemocněními, kteří jsou náchylnější k tomu mít vážnější průběh koronaviru.

Matěj Skalický, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme