Jak hrát v rukavicích na ukulele? Klauni pomáhají v nemocnicích dětem i během pandemie koronaviru

Pomáhají s léčením i v době koronaviru. V nejtěžších chvílích přinášejí do nemocnic humor a dobrou náladu. Zdravotní klauny zvou na dětská oddělení i přes epidemii covidu-19 více než dvě třetiny zapojených nemocnic.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní klauni Jana a Robert

Zdravotní klauni Jana a Robert | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Jana a Robert nasazují červený klaunský nos pravidelně víc než deset let. Červenou kouli teď musí nosit na respirátoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotní klauni přinášejí radost dětem do nemocnic i během pandemie koronaviru. Natáčela Marie Veselá

„Sladěna má normálně tento druh nosu, takovou zploštělou menší červenou kuličku. Máme každý jiný tvar podle toho, co sluší naší postavě,“ ukazuje Jana nos, který běžně nosí její postava Sladěna.

„Bohužel vůbec nedrží na respirátoru. Jediný, který na něm drží, je tenhle obrovský nastřižený gumový.“

Robert mezitím drnká na ukulele a Jana k tomu dodává: „Když jsme ze začátku museli mít i rukavice, tak na tom i někteří kolegové hráli v rukavicích.“

Jana si do kapes strká různé míčky a šátky, které používá při pobavení dětí. „Nesmíme teď dávat dětem nic do ruky. Je to takové nařízení. A musíme udržovat rozestupy.“

‚Je tu velmi silná indicie.‘ Laboratoř v Česku má podezření, že odhalila nakažlivější mutaci koronaviru

Číst článek

Z šatny místo Jany vychází vrchní sestra Sladěna v červených šatech, za ní klopýtá Robert jako doktor Hubert Horký v šedém obleku a dioptrických brýlích.

Klauniáda nezačíná až na odděleních, ale hned u výtahů, kde čekají první malí pacienti. S některými z nich se klauni nevidí poprvé. „Měli jsme je na pokoji, když jsme tu leželi po operaci,“ říká maminka malého pacienta.

A práci klaunů si pochvaluje. „Bylo to neskutečné, protože děti na všechno zapomenou - na traumata, na bolest, na všechno. A je to super i pro rodiče,“ dodává.

‚Přinášejí hodně dobrého‘

Když odejdou diváci, můžou Jana a Robert zase zvážnět. Kvůli koronaviru klauni do nemocnic nějaký čas loni na jaře nechodili. Vrátili se v létě.

„Všimli jsme si, že máme opravdu velmi srdečné přijetí. Ta nálada je tam samozřejmě smutnější. Myslím, že všechny otravuje spousta těch roušek, tak to je tam velmi cítit,“ přibližuje Robert.

Index PES zůstává třetí den na čtvrtém stupni. V pátek přibylo 9230 nových případů koronaviru

Číst článek

Na dětských odděleních v Motole jsou aktuálně návštěvy omezené. S malými pacienty smí být na pokoji jeden rodič, druhý může přijít na návštěvu.

„Děti nemohou chodit ven na vycházky, nemohou se sdružovat v hernách. Prostor pro jejich odreagování je omezený. A právě tady mají klauni svoji úlohu, kdy vlastně s dětmi pracují a přinášejí jim hodně dobrého,“ říká pro Radiožurnál Jakub Zieg, vedoucí lékař nefrologického oddělení tamní pediatrické kliniky.

Zdravotní klauni běžně vystupují i pro starší publikum. Třeba za diváky v domovech pro seniory ale už nějakou dobu nesmí, návštěvy jsou tam zakázané.

Domovům ale aspoň zatím nabízí takzvané klaunské videonávštěvy.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme