Japonsko věnuje dvaceti zemím experimentální lék pro boj s nemocí covid-19. Je mezi nimi i Česko

Česko získá od Japonska experimentální lék pro léčbu nemoci covid-19. Jde o Avigan, známý také jako Favipiravir. S odkazem na japonské ministerstvo zahraničí to oznámila agentura Kjódó. Japonsko přípravek, který je běžně používán proti chřipce, věnuje celkem dvaceti zemím. Podle dosavadních zjištění zabírá hlavně u pacientů nakažených koronavirem, kteří mají mírnější projevy nemoci.

Tokio/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonské antivirotikum Favipiravir, které Česko získá na léčbu nemocných covid-19

Japonské antivirotikum Favipiravir, které Česko získá na léčbu nemocných covid-19 | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Avigan je širokospektrální antivirotikum, které se používá proti chřipce a v roce 2014 ho testovali i při léčbě eboly. Při nasazení na covid-19 jde ale stále o experimentální přístup.

Tři české nemocnice by mohly léčit remdesivirem. Pacient, kterému byl podán, je již při vědomí

Číst článek

Pozitivní výsledky, tedy zlepšení u pacientů, zaznamenali lékaři v čínských městech Šen-čen a Wu-chan. A to hlavně u pacientů s mírnými projevy onemocnění. Favipiravir dostalo 200 lidí, kteří podle čínských úřadů během několika dní vykazovali zlepšení, hlavně co se týče zápalu plic, teploty a kašlání.

Nyní se Česko zařadilo mezi dvacítku zemí, které budou moci přípravek zdarma vyzkoušet. Stejnou příležitost dostanou například i Bulharsko, Indonésie, Írán, Saúdská Arábie či Turecko.

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Nakažených je v Česku 5033

Číst článek

„Lék je zatím ve fázi klinického testování,“ uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi s tím, že Tokio chce na výzkumu mezinárodně spolupracovat. Zájem podle něj má dalších asi 30 zemí.

Chystaný nákup antivirotika už oznámilo například Německo. Lék vyrábí japonská společnost spadající pod koncern Fujifilm Holdings, která už vlastní klinické testování spustila koncem března.

Zhruba od té doby o jeho dodání jednal i český Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten nyní upozornil, že bezpečnost a účinnost léku se teprve vyhodnocuje. Nelze proto očekávat, že by byl ve větší míře distribuován běžné populaci.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme