Záněty srdečního svalu i problémy s dýcháním. Lékaři varují, že koronavirus může mít dlouhodobé následky

S přibývajícím počtem potvrzených případů onemocnění covid-19 roste i počet těch, kteří se z nákazy v Česku vyléčili. Podle aktuálních čísel ministerstva zdravotnictví novým koronavirem onemocnělo 8089 lidí, vyléčených je 4446. Většina pacientů - přibližně 80 procent - má mírný průběh. Lidé s těžkými příznaky ale často končí v nemocnici - část z nich na jednotkách intenzivní péče. Mohou mít trvalé následky?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření teploty před vstupem do úřadu.

Koronavirus může způsobit i částečnou ztrátu čichu nebo chuti (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Martině z Prahy lékaři potvrdili nákazu koronavirem v polovině března poté, co se u ní objevila horečka.

„Asi až 12. den jsem přišla o čich, jinak nic, jen rýma, bolest hlavy a horečka. Z ničeho nic jsem přestala úplně cítit, a to tak, že jsem necítila ani zapálenou vonnou tyčinku, voňavku, i když to byla velice intenzivní vůně, tak jsem necítila vůbec nic,“ popsala pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké následky může mít koronavirus? Dozvíte se v reportáži

Od začátku dubna patří mezi vyléčené pacienty – testy na koronavirus měla dvakrát po sobě negativní. „Čich ještě nemám úplně - necítím všechny věci -, ale oba testy mi vyšly negativní,” řekla.

Doufá, že se jí čich dřív nebo později vrátí a nebude tak mít na nákazu koronavirem trvalou památku.

Hůř na tom ale mohou být lidé, kteří mají těžší průběh nemoci, jak upozorňuje vedoucí oddělení Urgentního příjmu nemocnice Na Bulovce Svatopluk Žáček.

„Tam, kde probíhá těžký zánět plicní tkáně, může i po léčbě a odeznění onemocnění dojít k tomu, že pacient zůstane invalidizovaný nebo mu zůstane choroba podobná astmatu,“ vysvětlil.

Trvalé poškození plic

I tím se koronavirus liší od běžné chřipky, která také může vyvolávat zápal plic.

Proč je obezita pro pacienty nakažené koronavirem riziko? Nejde jen o cukrovku nebo vyšší krevní tlak

Číst článek

„Na rozdíl od chřipkového viru, pokud vyvolá pneumonii, tak zápal plic není takový jako u chřipky, kdy odezní a plicní tkáň se vrací do normální podoby. Tady častěji vzniká intersticiální fibróza, to znamená jakési ‚ztluštění‘ té tkáně, která vede k tomu, že ten člověk může s odstupem času hůře dýchat,” řekl k nákaze koronavirem náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. „Opravdu v některých případech poškození může být dlouhodobějšího charakteru.“

Kromě toho může virus podle něj poškodit i další orgány – zkušenosti ze zahraničí ukazují třeba na ledviny a srdce. „Může vyvolávat klasické myokarditidy, tedy zánět srdečního svalu, které se vyskytují i u jiných virových onemocnění, ale ten průběh může být závažný a člověk může i zemřít, protože to poškození svalu je takové, že se nedokáže stahovat,” doplnil.

O dalších trvalých následcích, které mohou u pacientů nastat, mluví taky Martin Balík, vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze: „Mohou to být problémy typu nervosvalových problémů, únavového syndromu a jistě každý člověk se s tím vypořádává jinak.“

Podle lékařů záleží hlavně na věku pacienta a na tom, kolik dalších zdravotních komplikací má.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme