Virus stále jen doháníme. Nikdy nebudeme mít vakcínu pro aktuální variantu, míní biochemik Trnka

Očkování čtvrtou dávkou začíná tento týden. V pátek bylo téměř 2300 potvrzených pozitivních testů. Nakažených je ale pravděpodobně násobně víc. „Počty nakažených jsou mnohem vyšší než ty, které vidíme ve statistikách. Ve Spojených státech třeba odhadují, že ty počty jsou sedmkrát až desetkrát vyšší než detekované případy. Je docela pravděpodobné, že u nás je to podobně, protože spousta lidí s příznaky se netestuje,“ myslí si biochemik Jan Trnka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biochemik Jan Trnka | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Na počtech hospitalizovaných se ale takové množství nakažených neprojevuje. „My víme, že od omikronu dál, včetně jeho současných potomků, které jsou tu nyní dominantní, tyto varianty opravdu vyvolávají u většiny lidí mírnější příznaky a průběh.“

Podle Trnky by bylo skvělé mít vakcínu zacílenou na subvariantu BA.5. Není to však možné. „I když je vývoj vakcíny proti covidu nejrychlejší v historii, tak přece jenom chvíli trvá,“ popisuje pro Český rozhlas Plus. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby s biochemikem Janem Trnkou

A když budeme virus pokaždé dohánět, tak nikdy nebudeme mít vakcínu, která bude pro aktuální variantu, protože virus SARS-CoV-2 se šíří mnohem víc globálněji a rychleji než jakékoli respirační viry, které jsme znali dřív,“ myslí si.

„Tím pádem i rychleji mutuje, což není ideální, ale víme, že i vakcíny, které jsou proti úplně nejpůvodnější variantě viru, jsou přesto účinné. Nejsou tak účinné, jak by třeba mohla být nějaká zacílená vakcína, ale stále jsou. Takže je to pořád nejlepší nástroj, který máme,“ dodává biochemik. 

Ochranný efekt očkování klesá spojitě v čase. „Nelze tedy říct, že bude v nějakou chvíli úplně nulový. To asi pravděpodobně nebude.“ myslí si. 

„Ale obvykle odhadovaná slušná ochrana je zhruba čtyři až šest měsíců po dávce. Je to samozřejmě individuální a je to otázka toho, jestli člověk předtím prodělal covid a tak podobně,“ vysvětluje Jan Trnka. 

Booster pomůže už nyní

Může tak dojít k tomu, že nyní aplikovaný booster ztratí svou účinnost v době hlavního rozšíření nákazy na podzim.

„Ale čemu booster pomůže teď, je překonat současnou vlnu, která jistě ještě není u konce, byť asi nebude trvat nějak extrémně dlouho, pokud tedy můžeme odhadovat, že se virus bude chovat podobně jako předchozí varianty,“ říká biochemik Jan Trnka.

Konvalinka: Letní vlna je největší za celou dobu, nemá smysl čekat na nové vakcíny

Číst článek

Na podzimní vlnu, kterou všichni očekáváme, bude tedy třeba se přeočkovat znovu. „Ale je pravděpodobné, že na podzim, v říjnu a listopadu, už budou k dispozici updatované, novější varianty vakcíny, které jsou zacílené na původní omikron,“ dodává. 

Potom bude možné – protože uplynou zhruba čtyři měsíce – se očkovat nějakou více valentní nebo nějakou modernější, novější vakcínou,“ dodává. 

„Navíc teď nevíme  protože jsme letní vlnu u nás ještě neměli , jestli se třeba nestane, že tím, že se prožene populací, třeba neodsune podzimní vlnu spíše až do zimních měsíců nebo třeba začátku jara. To se dá v tuto chvíli těžko odhadnout,“ předpovídá Trnka.

Varianta vzbuzující obavy

Zřejmé je podle něj nyní jen to, že se virus vyvíjí velmi rychle. „To znamená, že nové varianty, které přichází, jsou velmi významně vzdálené od variant, které byly předtím. Měli jsme tedy omikron, teď máme jeho potomky BA.4, BA.5, které jsou velice daleko ve svém mutační profilu, v tom, jak vypadají pro tělo.“

„Nyní se objevuje nová varianta  která se šíří rychleji než BA.4 a BA.5  BA.2.75, která už byla označená za tzv. variant of concern, čili něco, na co bychom se měli dívat. A ta je antigenně zase ještě mnohem víc vzdálená,“ vysvětluje Trnka. 

Má tam mutace, které jsme předtím u omikronu neviděli.“ Nedokážeme tak prý říct, jak dlouho budeme booster potřebovat. Je totiž možné, že se objeví klinicky závažnější varianta, u které bude nutný mnohem víc než nyní.

„Bohužel je to nemoc, které jsme dali obrovský prostor, a ona ten prostor využívá,“ dodává Trnka.

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.

Jan Bumba, knem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme