Vyrážka a zvracení. Děti čelí vzácné zánětlivé chorobě, vědci prověřují její možnou spojitost s koronavirem

Americké úřady vydají výstrahu určenou lékařům, ve které je vyzvou, aby informovali o případech vzácné zánětlivé choroby, která postihuje děti a může souviset s nemocí covid-19. Projevuje se horečkou, vyrážkou, dušností nebo zvracením. Výstrahu zveřejní americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ještě ve čtvrtek, uvedl podle agentury Reuters mluvčí střediska. Choroba se zatím vyskytla i u dětí v Itálii, Španělsku nebo ve Velké Británii.

New York (Aktualizováno: 13:34 14. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Choroba se projevuje horečkou, vyrážkou, dušností nebo zvracením (ilustrační foto). | Foto: Sofya Sandurskaya/Moscow News Agency | Zdroj: Reuters

Američtí vědci se nyní snaží zjistit podrobnosti o nákaze, která se podobá syndromu toxického šoku či Kawasakiho nemoci, což je onemocnění, které způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce.

Lékaři varují před covidovými prsty, u někoho jediným příznakem nákazy koronavirem

Číst článek

Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u pacientů, jejichž zachvácený imunitní systém se snaží bojovat s infekcí koronaviru. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem.

Ve státě New York, který je nejvíce postiženým současnou pandemií způsobenou koronavirem, již touto vzácnou chorobou onemocnělo přes 100 dětí. Nejméně tři děti zemřely, informovaly tamní úřady o víkendu. Všechny tři měly pozitivní test i na přítomnost koronaviru, což by naznačovalo, že syndrom s nemocí covid-19 souvisí, uvedla agentura Reuters.

Podle BBC měla pozitivní test na covid-19 nebo na protilátky proti nemoci více než polovina ze stovky newyorských dětí. Město New York se proto rozhodlo zahájit kampaň, ve které bude o syndromu informovat rodiče.

Děti do 16 let

Informace s výstrahou o nebezpečné nemoci se mají nejprve objevit na internetu, později kampaň pronikne i do televize, rádií, novin a na autobusové zastávky. „Musíme urychleně informovat rodiny po celém městě,“ uvedl k tomu starosta Bill de Blasio. New York ale není jediným místem ve Spojených státech, kde se s neznámou chorobou potýkají.

Případy hlásí podle americké televize CNN nejméně dalších 16 amerických států. Úřady z většiny států čekají na oficiální pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, načež budou občany svých států varovat.

Případy dětí zasažených vzácnou nemocí hlásí podle BBC také několik zemí v Evropě, mimo jiné Itálie, Španělsko nebo Velká Británie. Nejméně stovku takto nemocných dětí zaznamenali lékaři právě v Británii.

Expert WHO: Koronavirus tu možná bude napořád, jako například HIV. Vakcína nemusí nic vyřešit

Číst článek

Osm z nich léčila dětská nemocnice v Londýně, včetně čtrnáctiletého chlapce, který po několika dnech zemřel. Do nemocnice ho přivezli s bolestmi hlavy, břicha a průjmem. Posmrtně byl pak pozitivně testován na přítomnost koronaviru.

Britský server s odkazem na lékaře uvedl, že choroba podle dosavadních poznatků postihuje děti do 16 let.

Deset dětí s výše jmenovanými příznaky bylo v minulých dnech převezeno také do nemocnice v Bergamu – epicentru italské epidemie – a hned osm z nich podle testů nemoc covid-19 dříve prodělalo.

‚Spojitost zřejmě bude‘

„Nevím o tom, že by to v České republice někdo zaznamenal. My určitě ne,“ řekl pro iROZHLAS.cz primář pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce Ivan Peychl. S chorobou je tak podle svých slov dosud seznámen prostřednictvím odborné literatury a médií.

Vakcína proti covidu-19 by mohla být schválena za rok. Evropská léková agentura zkoumá 115 prostředků

Číst článek

„Objevilo se to nedávno. Nejdříve se psalo o Anglii, později o New Yorku a nyní už jsou studie i z italského Bergama. Všechno to jsou oblasti, kde byl výskyt covidu-19 prakticky maximální,“ pokračoval Peychl s tím, že ale stále jde o velmi výjimečnou komplikaci.

„Nezdá se, že by to bylo časté. Ani u dětí, které covid-19 mají. Zároveň se ale, podle toho co víme, zdá, že většina případů je s covidem spojená. Většina těch dětí byla pozitivní a i výskyt nemoci je najednou vyšší než třeba u Kawasakiho nemoci, ke které se přirovnává. Zřejmě to s tím něco společného má,“ dodal.

Jistotu, že vzácná choroba s nemocí covid-19 skutečně souvisí, ale zatím vědci a lékaři nemají. Zároveň dodávají, že i přes několik málo úmrtí zvládla většina dětí chorobu bez lékařské pomoci.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme