Nové studie ukazují, že koronavirus má negativní vliv na srdce. Vědci zatím nevědí, jestli trvalý

Koronavirová infekce zanechává následky na srdci mnoha pacientů i v případě, kdy nešlo o těžce nemocné, kteří by se museli léčit v nemocnici. Ukázaly to výsledky německé studie, o nichž informuje vědecký portál Statnews.com. Zatím není jasné, zda poškození srdce je dočasné nebo trvalé.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci už látku úspěšně vyzkoušeli na prasečím srdci. Pomůže uzdravit také lidská srdce? (Ilustrační snímek).

Kardiology poznatky znepokojují, protože se ukazuje, že nákaza s sebou nese vysokou pravděpodobnost nějakých dopadů na srdce. | Zdroj: Profimedia

Autoři studie se zaměřili na výsledky magnetické rezonance srdce sta pacientů, kteří prodělali koronavirovou infekci. Porovnávali je se zobrazeními lidí, již se covidem-19 nenakazili. V průměru jim bylo 49 let. Dvě třetiny z těch, kteří koronavirus měli, se léčily doma. I po dvou měsících se u těchto lidí znepokojivé jevy na srdci objevovaly častěji než v případě kontrolní skupiny.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo údaje, v nemocnicích je 108 lidí s nemocí covid-19

Číst článek

Byly to strukturální změny na srdci a dále následky, jaké se na tomto orgánu objevují po infarktu, a známky zánětu srdečního svalu. Šlo přitom o poměrně mladé, zdravé pacienty, kteří se koronavirem nakazili letos na jaře, uvedla vedoucí tohoto výzkumu Valentina Puntmannová z univerzitní kliniky ve Frankfurtu nad Mohanem.

Mnoho z nich se tehdy vrátilo z lyžařské dovolené a nikdo z nich si nebyl vědom toho, že by měl nějaké problémy se srdcem.

Autoři jiné studie se zaměřili na výsledky pitev 39 lidí, kteří zemřeli v rané fázi pandemie covidu-19 a kterým bylo v průměru 85 let. Ukázalo se, že v srdcích 24 z nich bylo obsažené velké množství viru.

Podle Statnews.com výsledky těchto studií naznačují, že u mnoha pacientů covid-19 může být předzvěstí srdečního selhání, při němž je narušena čerpací funkce tohoto orgánu. Je však příliš brzy na to zjistit, zda pacienti, kteří koronavirovou infekci prodělali, mají srdce poškozené dočasně nebo trvale.

Kardiology však i současné poznatky znepokojují, protože se ukazuje, že nákaza koronavirem s sebou nese vysokou pravděpodobnost nějakých dopadů na srdce.

U lidí, kteří mají kardiovaskulární problémy, existuje větší riziko, že se koronavirem nakazí a že zemřou. Ukázalo se také, že smrtící komplikací covidu-19 mohou být krevní sraženiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme