Kardiochirurg Pirk: Koronavirus se sem dostal a my se musíme naučit s ním žít

Známý kardiochirurg Jan Pirk před dvěma týdny v rozhovoru pro web časopisu Reflex zlehčoval nebezpečí šířícího se koronaviru. Říkal, že by bylo nejlepší, kdyby se nakazilo co nejvíce lidí. Zda na svých slovech trvá a co by lidem doporučil, na to se ho ptal Tomáš Pancíř v pořadu Radiožurnálu.

20 minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiochirurg Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk. | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas Plus

Počet obětí v Číně komentoval tak, že když se nějaký živočišný druh přemnoží, příroda ho začne korigovat. „Jsem naprosto přesvědčený, že ten problém pochází z Číny. Mají mrtvá zvířata vedle živých, jedí je syrová a to je strašně nebezpečné,“ vysvětluje Jan Pirk ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardiochirurg Pirk: S koronavirem se jednou setkáme všichni, ale mělo se to stát postupně

Rozhovor vyvolal hodně pozornosti, šířil se na sociálních sítích a citovala ho i další média. Kardiochirurg Jan Pirk v něm mimo jiné říkal i to, že je podle něj šílenství kolem koronaviru neopodstatněné a reakce politiků označil za neadekvátní.

Získáme na virus imunitu?

„Nejvíce ohrožení jsou starší lidé, zejména ti, kteří mají už nemocné plíce. Jinak to může u malých dětí proběhnout jako lehké nachlazení. Musíme na něj získat imunitu,“ myslí si kardiochirurg, i když infektolog Ladislav Machala v rozhovoru na Radiožurnálu naznačoval, že si není jist, jestli člověk na tento typ viru imunitu získá.

Zásadní chybou bylo podle Jana Pirka, že jsme nezačali hned používat ústenky. „Říká se o nich, že nejsou účinné. Samozřejmě nejsou 100%, ale do značné míry nás a naše okolí chrání,“ vysvětluje Pirk.

Prymula: Pokud všichni budou dělat, co mají, křivka epidemie začne za měsíc klesat

Číst článek

Zároveň je podle něj důležité, aby epidemie nevznikla rychle najednou. „Zdravotnictví by na to nestačilo, i když se u něj nemáme vůbec za co stydět. Musíme zbrzdit postup epidemie, abychom se tím promořili postupně,“ myslí si Jan Pirk.

„Nejlepší je zachovat klid, protože nějaký zmatek a zbytečný chaos může vést k řadě dalších změn v imunitním systému. Člověk si vyvolá stresovou reakci, která když přesáhne nějakou hranici, může vést k velice závažným onemocněním,“ nastiňuje přednosta pražského IKEMu.

„Doporučoval bych, aby lidi zachovali chladnou hlavu a nezmatkovali. Jezte zdravě, ovoce, zeleninu a choďte na čerstvý vzduch. Noste ústenku, když půjdete nakupovat a všechno dobře dopadne,“ radí Jan Pirk.

Vojtěch Laštůvka, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme