Naděje pro léčbu koronaviru? Pomoci by mohl lék na malárii, Švédsko ho testuje v laboratořích

Švédsko začalo testovat používání antimalarik proti chorobě COVID-19. Látku chlorochin mohou používat dvě nemocnice ve Stockholmu, které mají zjistit její účinnost proti novému typu koronaviru. Používat ho budou především ve vážných případech. Podle švédské Agentury pro léčiva jde o přípravek, který se na léčení malárie používá už desítky let a je tak relativně jisté, že není škodlivý.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test na koronavirus (archivní foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Podle molekulárního virologa Jormy Hinkuly z Linköpingské univerzity by chlorochin mohl vyvolat v napadených buňkách takovou reakci, která koronaviru zkomplikuje množení a další šíření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Švédsku testují nový lék proti koronaviru. Více si o něm poslechněte v příspěvku

To ale zatím ukazují jen laboratorní testy a není jasné, zda se podaří chování potvrdit i přímo u pacientů. Současné předpoklady jsou totiž podle švédské agentury pro léčiva postavené na jediné studii publikované v Číně.

V souvislosti s šířením nového typu koronaviru si švédský premiér Stefan Löfven telefonoval s jihokorejským prezidentem Mun Če-Inem. Od něj zjišťoval zkušenosti s bojem proti choroby COVID-19.

Jihokorejské vládě se podařilo šíření nemoci téměř zastavit mimo jiné pomocí rozsáhlého testování obyvatel.

luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme