Vědci objevili nový koronavirus v moči pacientů. Může poškodit ledviny a dostat se do kanalizace

Čínští vědci identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Jak v sobotu oznámil čínský list The Global Times, virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Jeho přítomnost v moči také znamená, že se dostane do kanalizace.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci zatím za hlavní přenos nákazy novým koronavirem považují respirační cesty a kontakt s nemocným. (ilustrační foto) | Foto: cnsphoto | Zdroj: Reuters

Virus v moči ohlásil tým epidemiologa Čung Nan-šana. Zjištění podle čínského listu The Global Times přispívá k osvětlení způsobu, jak se virus šíří a jaká je možná prevence. Virus se našel i ve stolici pacientů.

Itálie oznámila dvě úmrtí na nový koronavirus. V Číně nákaza polevuje, Soul naopak hlásí více případů

Číst článek

V ohrožení jsou tak zejména nemocnice s množstvím pacientů, kde se virus dostane do kanalizace. Pokud se nebude se splašky náležitě zacházet, může virus zamořit vzduch, řekl zástupce ředitele patogenní biologie na univerzitě ve Wu-chanu Jang Čan-čchiou.

„Nemůžeme to ale přehánět, není nutné desinfikovat kanalizaci v celém městě, protože velké množství desinfekčních prostředků může nadlouho zamořit vodu,“ řekl Jang.

Virus se přemisťuje tělem

Fakt, že se virus našel v moči, podle něj znamená, že se s krví přemisťuje tělem, takže zasáhnout může nejen plíce, ale i další orgány, například ledviny a srdce.

Samsung zavřel kvůli koronaviru továrnu v Jižní Koreji. U jednoho ze zaměstnanců se potvrdila nákaza

Číst článek

Odborníci zatím ale za hlavní přenos nákazy považují respirační cesty a kontakt s nemocným.

Podobná obava ze způsobů šíření se objevila v roce 2003 u epidemie SARS. Na hongkongském sídlišti Amoy Gardens se tehdy nakazilo mnoho lidí a až 300 z nich zřejmě z prosakující kanalizace. Právě tento případ připomněl Čung.

Agentura Nová Čína uvedla, že ve městě Wu-chan se s desinfekcí začalo 29. ledna. Zapojilo se do ní přes 6500 pracovníků a použilo už téměř 2000 tun desinfekčních prostředků.

Horší než poslední vlna eboly

Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl v sobotu 2360, což překonalo nejnovější vlnu epidemie eboly. Ta vypukla v Kongu v srpnu 2018 a do současnosti nemoci podlehlo 2253 lidí (první epidemie eboly v západní Africe mezi prosincem 2013 a březnem 2016 měla dokonce 11 323 obětí).

Už dříve nový typ koronaviru překonal počtem obětí i virové epidemie SARS (listopad 2002 až červenec 2003 - 774 mrtvých) a MERS (od dubna 2012 - 861 mrtvých).

Počet potvrzených případů nemoci Covid-19 se přiblížil 78 000, ještě před týdnem to bylo zhruba o 11 000 méně. Počet obětí se pak za posledních sedm dnů zvýšil o více než 800.

Naprostou většinu nemocných i mrtvých přitom hlásí kontinentální Čína, oběti nemoci se kromě ní vyskytly ještě v sedmi dalších zemích (Filipíny, Francie, Írán, Itálie, Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan). Samotnou nákazu pak vedle Číny a čínských zvláštních oblastí ohlásilo 29 zemí (za týden o tři více).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme