Zánět srdečního svalu může souviset s očkováním proti koronaviru, zjistila studie z Izraele

Několik případů zánětu srdečního svalu, které se objevily v Izraeli především u mladších mužů, pravděpodobně souvisí s očkováním vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví, které si kvůli výskytu myokarditidy nechalo vypracovat odbornou studii, napsala ve středu agentura Reuters.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina pacientů se zánětem nestrávila v nemocnici více než čtyři dny (ilustrační foto) | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

V Izraeli bylo mezi pěti miliony očkovaných od loňského prosince do letošního května hlášeno 275 případů myokarditidy. Podle tamního zdravotnického resortu to vyplývá ze zjištění studie, na které se podílely tři odborné týmy.

Británie se potýká s nástupem třetí vlny covidu, varují experti. Šíření indické varianty budí nové obavy

Číst článek

Většina pacientů se zánětem nestrávila v nemocnici více než čtyři dny, lékaři 95 procent všech případů vyhodnotili jako mírných.

Studie zjistila „pravděpodobnou souvislost mezi druhou dávkou vakcíny (Pfizer/BioNTech) a projevem myokarditidy u mužů ve věku 16 až 30 let,“ uvedlo ministerstvo. Nejčastěji se zánět projevil u mužů ve věkové skupině 16 až 19 let.

Společnost Pfizer uvedla, že o zjištění izraelských odborníků ví, ale příčinná souvislost s podáním její vakcíny nebyla stanovena. U očkovaných navíc firma nezaznamenala míru myokarditidy vyšší, než je v populaci běžné.

Vakcína za devadesát tisíc korun. Lidé z Thajska kvůli očkování proti covidu létají do USA

Číst článek

Veškeré ohlášené případy však podrobně zkoumá a kvůli jejich posouzení se pravidelně schází s izraelskými úřady, sdělila společnost.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví prohlášení, které podle Reuters nezmiňuje žádná doporučení, zveřejnilo před očekávaným rozhodnutím, zda začít s vakcinací dětí od 12 do 15 let.

Izrael vede světově nejúspěšnější vakcinační kampaň, připomíná Reuters. Očkování má za sebou více než 55 procent Izraelců. Ve zhruba devítimilionové zemi denně přibývá několik desítek případů koronavirové infekce, aktivních případů nákazy je ke středě 340.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme