Jak chránit kůži pod rouškou? ‚Nepřehánějte mytí a používejte zvláčňující prostředky,‘ radí dermatolog

Před pandemií nemoci covid-19 nosil Adam Friedman, profesor a prozatímní vedoucí katedry dermatologie na Univerzitě George Washingtona, ochrannou roušku nebo chirurgickou masku jen zřídka. Nyní, kdy slouží plné směny v univerzitní nemocnici, ji má na obličeji až osm hodin denně. Výsledek? Tvář má zanícenou jasně červenou vyrážkou, napsal server deníku The Washington Post. „Teď jsem dermatolog a dermatologický pacient zároveň,“ řekl.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena, rouška, koronavirus

Dermatolog doporučuje několikrát denně si natírat obličej zvlhčujícím krémem, aby se snížilo tření mezi kůží a maskou (ilustrační foto) | Foto: Anna Shvets | Zdroj: Pexels

S vlastními pacienty se Friedman sice osobně setkává jen v případě, že jde o naléhavý případ, celý den však tráví se svými kolegy, a proto musí mít neustále roušku. „Jsou hrozně nepříjemné,“ dodal pro deník.

Kůže podrážděná v důsledku nošení osobního ochranného vybavení je rizikem důvěrně známým všem zdravotníkům pracujícím v prostředí, kde je nutné mít pod kontrolou šíření infekcí. A nyní se s ním seznámili i mnozí lidé, kteří nosí ochrannou roušku na veřejnosti a často si myjí ruce.

Vyvařit a přežehlit. Přečtěte si, jak pečovat o podomácku vyrobenou roušku

Číst článek

Friedman si několikrát denně natírá obličej zvlhčujícím krémem, aby snížil tření mezi kůží a maskou – a toto opatření doporučuje všem. „Jde o vytvoření bariéry,“ řekl.

„Musíme chránit své biologické brnění. To znamená nepřehánět mytí, především mýdlem, a používat zvláčňující prostředky – ideálně hustší tělové mléko nebo krém, které zvlhčí pokožku, uzavřou vlhkost tam, kde je potřeba, a doplní ochrannou vrstvu navíc před všemi těmi ohavnými věcmi,“ dodal.

„Myslím, že vzhledem k povaze této pandemie budeme nosit roušky ještě celé měsíce,“ uvedl Friedman. „Kožní problémy bez správných preventivních a léčebných opatření, která máme k dispozici, s největší pravděpodobností přetrvají a budou čím dál tím častější,“ varoval.

Péče o ruce

Kůže, která je největším orgánem těla, nás chrání před okolním prostředím, ale může se poškodit, připomněla Dawn Davisová, dermatoložka z Kliniky Mayo. „Kůže je velmi aktivním orgánem, stejně jako ostatní orgány v těle,“ uvedla. „Na rozdíl od mnoha jiných orgánů se neustále regeneruje a vytváří vlastní zvlhčující prostředky. Naše kůže je každý den velmi zaneprázdněná, aniž bychom si to uvědomovali.“

Záněty srdečního svalu i problémy s dýcháním. Lékaři varují, že koronavirus může mít dlouhodobé následky

Číst článek

Nadměrnou zátěž příliš často myté anebo pod maskou namáhané kůže přirovnala k nohám, které obujeme do špatně padnoucích nebo příliš těsných bot. „V takovém případě kůže vyrovnává zátěž tvorbou puchýřů,“ řekla Davisová.

„Rozdíl mezi nohou a rukou nebo tváří je v tom, že kůže na nohou je mnohem silnější než kůže na hřbetě rukou nebo na obličeji, kde nemá přirozený mechanismus k tvorbě puchýřů. Reaguje proto podrážděním, suchostí a dermatitidou,“ dodala.

Burrito na kůži

  • Omyjte si ruce, osušte je a naneste na ně dvě vrstvy hypoalergenního mléka nebo krému. Do sklenice nebo malé misky teplé vody přidejte čajovou lžičku octa, namočte dvě čisté utěrky nebo látkové kapesníky, vyždímejte, obtočte je kolem rukou a navrch přetáhněte ponožku.
  • Podobná rada funguje i na obličej, jen s tím rozdílem, že látka namočená v octové vodě se přikládá třikrát nebo čtyřikrát denně na obličej natřený dvěma vrstvami krému na zhruba 15 minut.

Doporučuje proto používat hypoalergenní mýdla a mýt si ruce a obličej v teplé – ne horké – vodě. Osušit nikoli třením, ale jen přiložením lněného nebo bavlněného ručníku, který pokožku nedráždí tolik jako papírový ručník.

Pokud samotné natření krémem nebo tělovým mlékem nestačí, pak odbornice doporučuje na vrstvu krému nanést ještě vazelínu a na noc si na ruce natáhnout ponožky. Pokud ani to nestačí k dostatečnému zvláčnění a zvlhčení pokožky, má v záloze ošetření, kterému říká „burrito na kůži“.

Davisová také ráda používá zinkovou mast, kterou dobře znají rodiče malých dětí, protože jim s ní mažou zadečky, aby předešli opruzeninám od plenek. Doporučuje ji natřít v tenké vrstvě na obličej všude, kde se o něj otírá rouška.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme