V Česku se potvrdila britská mutace koronaviru. Podle Blatného není nebezpečnější, šíří se ale rychleji

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. Informovala o tom Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jehož laboratoř vzorky odpovídající této mutaci zkoumala. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může mutaci obsahovat až deset procent vzorků, které se prověřují.

Praha (Aktualizováno: 23:44 18. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buňka napadané virem SARS-CoV-2

Buňka napadané virem SARS-CoV-2 | Foto: National Institute of Allergy and Infectious Diseases | Zdroj: Reuters

„SZÚ potvrzuje výskyt britské mutace koronaviru u prvních sekvenovaných vzorků. Další vzorky se v tuto chvíli sekvenují,“ napsala Doláková. Bližší informace chce ústav představit na úterní tiskové konferenci.

Blatný v pondělí po jednání vlády řekl, že mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Protože se mutace rychleji šíří, tak postupně mezi variantami viru převládne.

„Zdá se, a bude to během následujících dní ověřeno, že v současné době asi 10 procent vzorků, které vyšetřujeme, může obsahovat tuto variantu,“ uvedl Blatný. „Je to v korelaci s tím, co mají ostatní země kolem nás, kde se také pohybuje tato varianta mezi 10-15 procenty.“

Blatného předchůdce v ministerské funkci, epidemiolog Roman Prymula v pondělí večer v České televizi uvedl, že mutace znamená poměrně velkou komplikaci, protože urychluje šíření viru v populaci. Pokud se virus šíří o 40 procent rychleji, tak opatření, která nyní v Česku platí, by se měla o tento podíl také zpřísnit, řekl Prymula, který působí jako poradce premiéra Andreje Babiše (za ANO).

Podle Blatného je potřeba dodržovat opatření proti šíření koronaviru, pokračovat s opakovaným testováním veřejnosti a co nejdříve naočkovat nejrizikovější populaci. Vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 očkuje, na tuto variantu fungují. „Je teď několik měsíců, kdy musíme naplno zabrat, abychom situaci zvládli dříve, než ta rychleji se šířící varianta nad tou starší převáží,“ řekl Blatný.

Ministerstvo se nyní také kvůli tomu snaží do protiepidemického systému PES zakomponovat další kritéria, aby se zabránilo rychlému šíření a byl připraven zdravotní systém. Změny se podle ministra projeví v nové tabulce PES, která má být představena tento týden.

Nekompatibilní výroky

Podle spoluautora výpočtu skóre PES Jakuba Steinera ale Blatného výroky o výskytu v desetině vzorků a měsících času na reakci nejsou vzájemně slučitelné. „Ministr tedy buďto zavádí veřejnost, anebo je sám zmaten,“ napsal Steiner na facebooku.

Nová mutace má efektivní reprodukční číslo zhruba o polovinu vyšší než běžný koronavirus, takže jí zřejmě bude stačit měsíc na to, aby „starý covid předběhla“, varoval. „Máme spíše měsíc než měsíce a česká strategie ‚brzda plyn‘ již velmi brzy nemusí zabírat,“ dodal.

Neprodloužení nouzového stavu je hra s ohněm, řekl Hamáček. Některé obchody můžou otevřít

Číst článek

Státní zdravotní ústav o víkendu uvedl, že jeho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zpracovává deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. Materiály referenční laboratoř obdržela z Nemocnice na Bulovce. Národní referenční laboratoř také vyzvala všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby ji a příslušnou hygienickou stanici informovaly o možných případech mutace a poslaly materiál pro ověření.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme