Závěrečnou fází testování prochází 13 vakcín proti covidu-19. Do vývoje se zapojila Indie, Izrael i Kanada

V klinickém hodnocení se v polovině listopadu nacházelo 52 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 a v předklinickém testování bylo 164 vakcín. Uvádí to Světová zdravotnická organizace. V poslední, třetí fázi klinických studií, pak organizace uvádí celkem 13 vakcín. Podívejte se na přehled v tabulce, které to jsou.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Mezi třináctkou nejpokročilejších vakcín proti covidu-19 je také ta od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, kterou již začala používat jako první země na světě Velká Británie. Rusko pak zahájilo očkování proti covidu svojí vakcínou Sputnik 30. listopadu.

V Británii začalo očkování proti koronaviru. Jako první dostala vakcínu devadesátiletá žena v Coventry

Číst článek

Některé společnosti již také oznámily odhadovanou účinnost jejich vakcín. Pfizer a Biotech má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent. Ruská vakcína Sputnik podle ruských údajů dosahuje podle předběžných výsledků účinnosti 92 procent.

Vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna má podle testů účinnost 95 procent. Vakcína vyvíjená čínskou společností Sinopharm chrání před koronavirem s účinností 86 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme