Vakcína od Novavaxu má účinnost 89 procent, zjistili v Británii. Londýn objednal 60 milionů dávek

Americká společnost Novavax oznámila, že její vakcína proti covidu-19 má podle klinických testů provedených ve Velké Británii účinnost 89,3 procenta. Studie provedená v Jihoafrické republice ale odhadla účinnost méně optimisticky. V testech, do nichž se zapojilo 4400 pacientů, měla vakcína účinnost 49,4 procenta. V pátek o tom napsal zpravodajský portál BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy Novavax (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Firma podle BBC uvedla, že proti nakažlivější nové variantě koronaviru, která byla poprvé odhalena v Británii, její očkovací látka chrání s účinností 85,6 procenta, a podtrhla, že efektivita přípravku byla zkoumána v době, kdy se v zemi tato varianta již mohutně šířila.

Zprávu přivítal britský premiér Boris Johnson a napsal na twitteru, že vakcínou se nyní budou zabývat britské lékové úřady. Johnson také připomněl, že Londýn si již zajistil 60 milionů jejích dávek.

Good news that the @Novavax vaccine has proved effective in UK trials. Thank you to all the volunteers who made these results possible.

Our medicines regulator will now assess the vaccine, which will be made in Teesside. If approved, we have 60m doses on order.

22:18 – 28. 01. 2021

2506 20777

Třetí fáze klinických testů se v Británii podle Novavaxu zúčastnilo 15 000 dobrovolníků ve věku 18 až 84 let, 27 procent z nich bylo starších 65 let. Prvotní zhodnocení účinnosti se zakládá na 62 případech covidu-19, které se mezi dobrovolníky vyskytly.

Šéf firmy Novavax: Vakcínovému nacionalismu nezabráníme. Česko bude mít při rezervaci přednost

Číst článek

Ve skupině osob, které dostaly placebo, se nakazilo 56 lidí, šest případů bylo pozorováno ve skupině očkované účinnou látkou. Za více než polovinou případů covidu-19 zaznamenaných v obou skupinách stála takzvaná britská varianta koronaviru.

Studie menšího rozsahu provedená v Jihoafrické republice ale odhadla účinnost přípravku od Novavaxu méně optimisticky, uvádí agentura AFP. V jihoafrických testech, do nichž se od září do poloviny ledna zapojilo 4400 pacientů, měla vakcína účinnost 49,4 procenta. U pacientů, kteří ale byli HIV negativní, dosahovala očkovací látka šedesátiprocentní účinnosti.

Většinu infekcí pozorovaných u dobrovolníků v Jihoafrické republice způsobil nový kmen koronaviru, který se poprvé objevil právě v této zemi. Třetina osob zapojených do výzkumu přitom již dříve prodělala nákazu původní variantou koronaviru.

„Tyto údaje naznačují, že dřívější nákaza covidem-19 nemusí nutně znamenat ochranu před pozdější nákazou variantou z Jihoafrické republiky,“ uvedla podle agentury AFP firma Novavax.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme