Rusko zvýšilo odhadovanou účinnost své vakcíny Sputnik V proti koronaviru. Z 92 na 95 procent

Rusko navýšilo odhadovanou účinnost své první vakcíny proti koronaviru Sputnik V z 92 na 95 procent. Data upřesnilo týden poté, co americká farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína dosáhla 95procentní účinnosti. Srovnatelnou efektivitu hlásí i další konkurenční očkovací látka od firmy Moderna. U vakcíny od firmy AstraZeneca se při správném způsobu podávání pohybuje na hranici 90 procent.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V | Foto: The Russian Direct Investment Fund (RDIF)/Andrey Rudakov | Zdroj: Reuters

Jak upřesnilo Národní výzkumné středisko Nikolaje Gamaleji, které ruskou vakcínu vyvinulo, předchozí odhad účinnosti vycházel z dat týden poté, co dobrovolníci dostali druhou očkovací dávku. Po třech týdnech, kdy se zformuje plnohodnotná imunitní odpověď, pak podle něj převyšuje 95 procent.

Snaha o doživotní imunitu vyvolává otázky o dalším osudu Putina. Pandemie je pro něj ‚černou labutí‘

Číst článek

V Rusku minulý čtvrtek obnovili očkování nových dobrovolníků vakcínou Sputnik V po několikatýdenní pauze, informovala agentura Reuters. Na konci října kliniky vakcinaci nových dobrovolníků přerušily, některé z nich jako důvod uvedly obrovský zájem o ni a nedostatek látky.

Ruský fond přímých investic, jenž se na ruské vakcíně podílí a má na starosti marketing, tvrdí, že klinické testy se nikdy nezastavily.

Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné ruské družici, dostala v Rusku státní registraci v srpnu, a to mimořádně teprve po druhé fázi testů.

Třetí fáze se teď účastní 40 tisíc dobrovolníků z Ruska i dalších zemí, přičemž třetina dostane placebo. K očkování jsou třeba dvě dávky.

Maďarsko má velký zájem o ruskou koronavirovou vakcínu. Zvažuje koupi licence na její výrobu

Číst článek

Rusko kromě Sputniku V už schválilo také vakcínu ze sibiřského střediska Vektor, která se nazývá EpiVakKorona. Třetí očkovací látku se podle šéfa Kremlu v brzké době chystá schválit.

Nehledě na ohlášené úspěchy na poli vakcín se situace s nákazou koronavirem v Rusku komplikuje: operativní štáb v úterý oznámil rekordních 491 úmrtí za uplynulý den, po pondělním rekordním přírůstku 25 173 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.

Od začátku pandemie se nakazilo více než 2,1 milionu Rusů, přes 37 tisíc z nich zemřelo.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme