Když člověk nepřestane kouřit, dokážeme dělat jen málo, nebo nic, říká plicní specialista

Česko minulý týden zaplavily žluté kvítky s meruňkovými mašlemi. Byl český den proti rakovině, právě kvítky se staly jeho symbolem. Dobrovolníci je prodávaly za cenu od dvaceti korun. Výtěžek je určen na léčbu onemocnění rakoviny plic. Jiří Votruba, primář a specialista na léčbu tuberkulózy a respiračních nemocí, se s Petrem Králem na Radiožurnálu bavil o rizicích a prevenci této nemoci.

Host Lucie Výborné Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě rakoviny plic existuje celá řada onemocnění způsobených kouřením, která jsou podobně těžko léčitelná

Kromě rakoviny plic existuje celá řada onemocnění způsobených kouřením, která jsou podobně těžko léčitelná | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření. „My se bohužel rakovinou plic živíme, setkáváme se s ní denně. A kromě rakoviny plic je celá řada onemocnění způsobených kouřením, která jsou podobně těžko léčitelná,“ říká doktor Votruba. Základním cílem lékařů je vést populaci k tomu, aby nekouřila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Král se ptal doktora Jiřího Votruby na rizika a prevenci rakoviny plic

Průlomem podle něho byl zákaz kouření v restauracích. Kromě zákazů existují i alternativní pomůcky: zahřívané tabáky, vaporizéry a inhalátory.

„To je cesta, kterou se kuřácká impéria snaží nepřijít o byznys. Zatím nemáme důkazy o tom, že by tyto pomůcky zachraňovaly situaci. Skoro vše je lepší než cigarety, ale nedoporučujeme žádnou z těchto pomůcek,“ nabádá primář Votruba.

Rakovina plic se velmi těžko diagnostikuje, plíce totiž nebolí. Nádor může dorůst až velikosti dětské hlavy. Jak poznat projev choroby? „Kdo má velké štěstí, může mít krvácení v hlenech. Kuřákům se nově otevírá šance na screening plicní rakoviny, ale zatím není jiná možnost.“

Obstrukční plicní nemocí trpí statisíce lidí. Čeští lékaři hledají ty, kteří o tom nevědí

Číst článek

Šance přitom podle Votruby závisí na tom, jak včas přijdeme. „Ve stadiu 1 a 2 existuje 80% šance na vyléčení. V horších stadiích ale prudce klesá. Plicní rakovina je agresivní, nemilosrdné onemocnění,“ varuje lékař.

Léčba se prudce rozvíjí, přesto zatím nenastává zlom. „Máme mnoho možností od biologické léčby, imunoterapie, která výrazně zvyšuje přežití, kombinované léčby, možnosti chirurgické léčby, stereotaktická léčba… Ale základ s velmi špatným přežitím v pozdních fázích se nemění,“ uzavírá primář Votruba. „Základem je nekouřit.“

Jaká jsou rizika tuberkulózy? Jak účinné je očkování? Co všechno se dá dělat proti rakovině plic? Poslechněte si celý rozhovor v přiloženém audiu. 

Tereza Škoulová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme