Jeden z deseti Čechů informace z internetu konzultuje s lékařem, třetina si naordinuje léky sama

Češi se častěji upínají k samodiagnóze a internet považují za důvěryhodný zdroj informací. Nejčastěji hledají odpovědi na konkrétní zdravotní problémy, jen jeden z deseti Čechů ale takto získané informace konzultuje se svým lékařem. Postoje Čechů k telemedicíně, tedy ke zdravotnictví přeneseného do online prostředí, během pandemie koronaviru zkoumala agentura Ipsos ve spolupráci se zdravotnickou skupinou EUC.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až třetina Čechů si ordinuje léky sama bez konzultace s lékařem. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výzkumu se letos v dubnu zúčastnilo 2100 respondentů ve věku od 18 do 65 let. 

„Výsledky průzkumu naznačují, že různé typy informací o zdraví, včetně životního stylu a doplňků stravy, na internetu vyhledávají častěji mladší lidé, tedy ve věkové kategorii do 34 let,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz lékařka Petra Bomberová Kánská, která se problematikou samoléčby zabývá.

O něco více pak internet jako primární zdroj informací o zdraví využívají ženy a lidé se středním a vyšším vzděláním. Nejčastěji pro sebe, ženy pak častěji pro děti a ostatní členy rodiny. Pro radu si přitom chodí pravidelně, více než polovina respondentů hledá informace o zdraví, prevenci, či zdravém životním stylu alespoň jednou měsíčně. 

Nebezpečí přechozené chřipky

Během pandemie u Čechů rostla poptávka po informacích spojených s vakcínami a očkováním. Nákazy koronavirem se nyní podle průzkumu z června letošního roku obává 49 procent české veřejnosti, tedy nejméně od vypuknutí epidemie. Podle agentury Ipsos nejčastěji informace o očkování na jaře letošního roku vyhledávali lidé nad 55 let. 

U hledání možné diagnózy a zkoumání příznaků ale mnoho lidí nekončí, tři čtvrtiny respondentů uvedly, že po získání informací v online prostředí rovnou pokračují nákupem léků nebo doplňků stravy. Jeden z deseti lidí pak tato zjištění a svůj zdravotní stav nejdříve konzultoval s lékařem. 

Vývoj české vakcíny má na starosti nová skupina. Zatím není jasné, kdo ji povede a kolik bude stát

Číst článek

Laická léčba ale může přinášet rizika, která podle lékařů mohou být fatální. „Případy, kdy mylně stanovená diagnóza zhoršila pacientovi zdravotní stav, nejsou nic výjimečného,“ upozorňují výzkumníci v závěrečné zprávě. Jako typický příklad uvádějí chřipku, kterou v letních měsících mohou lidé zaměňovat za nachlazení nebo příznaky přisuzovat dlouhému pobytu v klimatizovaném prostoru.

Příznaky onemocnění nejsou nijak dramatické, a tak sáhnou do lékárničky, aniž by stoprocentně věděli, čím trpí. Může jít ale o letní chřipku, výjimkou v letních měsících není ani angína,“ dodávají. „Při obvyklé viróze si sice můžete poradit sami, ale pro stanovení vhodné a efektivní léčby je důležité určit konkrétní diagnózu. Porada s odborníkem před tím, než si sami naordinujete pilulku, je na místě,“ doplňuje lékařka Petra Bomberová Kánská.

Upozorňuje, že nedostatečná léčba může vyústit v mnohé komplikace. „Neléčená chřipka může v budoucnu způsobit problémy s klouby, zapříčinit zánět srdečního svalu nebo plic. Chřipce se někdy podobají také prvotní příznaky klíšťové encefalitidy,“ dodává. 

Vědci navíc upozorňují, že většímu riziku samodiagnostiky a samoléčby jsou vystaveni lidé nad 55 let, kteří informace o zdraví hledají na internetu ve větší frekvenci. 

Kvůli covidu doma

Obliba samoléčby vzrostla během pandemie, podle dat sice více než polovina respondentů neměla či nemá obavy z návštěvy zdravotnického zařízení během pandemie, 43 procent ale uvedlo, že trpí chronickým onemocněním či patří mezi starší pacienty, a proto takové obavy měli. 

Dvě třetiny lidí navíc v souvislosti s pandemií uvedly, že některé ze svých zdravotních problémů by i nadále mohly či chtěly řešit na dálku. Necelých 80 procent Čechů, kteří se dotazování zúčastnili, by dokonce upřednostňovalo mít zdravotní informace v online podobě. 

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme