Francouzští lékaři vynalezli revoluční přístroj na léčbu rakoviny prsu, místo týdnů stačí sekundy

Lékaři ve francouzském Nice mají revoluční přístroj na léčbu rakoviny prsu. Jmenuje se Motýl a dokáže zkrátit sedmitýdenní léčbu na méně než minutu. Zákrok je jednodušší pro chirurgy i pacientky. Důležité jsou také psychologické dopady, léčba je pro pacientky méně děsivá, říkají odborníci.

Nice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu

(ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Celosvětově unikátní přístroj zvaný Motýl nebo také Motýlek plus se zaměřuje především na léčbu nádorů, které jsou v průměru menší než 2 centimetry. Lékaři v centru Antoina Lacassagne v Nice díky přístroji dokážou podstatně zkrátit dobu léčení rakoviny.

„Všechno je hotové už během jednoho zákroku. Je to 46 sekund radiace oproti sedmitýdenní léčbě,“ říká pro televizi France 3 lékař Daniel Lam.

Jak se hledá lék na rakovinu? Čeští vědci studují v Africe opomíjené plody tropického stromu

Číst článek

Chirurgové nejdříve odstraní nádor z prsu. Potom do něj zavedou tubičku, kudy vedou rentgenové záření. Paprsky tak rychleji a efektivněji zničí rakovinové buňky. Takový zákrok je jednodušší pro chirurga, radioterapeuta i anesteziologa, a je hlavně výhodnější pro pacientku, jak potvrzuje vynálezce zařízení Jean-Pierre Gérard.

„Je to velký přínos i v psychologické rovině. Pacientka má díky zařízení dojem, že ta nemoc, která vzbuzuje strach, není až tak hrozná. Přístroj relativizuje menší nádory prsu,“ dodává Gérard.

Jednodenní hospitalizace

Samotný zákrok zabere méně než hodinu, hospitalizace se zkracuje na jeden jediný den. Předtím se muselo čekat na to, než se rána po operaci zacelí, a až pak bylo možné pokračovat s radioterapií, která trvala 6 až 7 týdnů.

Policie odložila trestní oznámení na centrum Aktip, které radilo pacientům léčit rakovinu milencem

Číst článek

Zařízení dokáže cílit pouze na velmi malý prostor, takže je vhodné jen pro malé nádory s označením T1, vysvětluje Gérard. „Je možné ho taky použít pro pacientky starší 70 let. Lékaři používali podobná zařízení už zhruba třicet let. Nový přístroj ale dokázal zkrátit dobu léčby nádorů z 30 minut na méně než jednu minutu,“ dodává francouzský lékař.

O zařízení se podle televize RTL zajímá zhruba desítka francouzských nemocnic. Lékaři už v Nice pomocí nového přístroje od října minulého roku odoperovali sedm žen.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme