Lékaři testují novou léčbu zeleného zákalu. Pacientům má pomoct speciální váleček do oka

Když vás oko tlačí nebo často slzí, může se jednat o příznaky zeleného zákalu. Pokud chodíte k očnímu lékaři na pravidelné prohlídky, je pravděpodobné, že onemocnění se na přístrojích odhalí včas. Léčba se podle lékaře Vladimíra Kordy řeší kapkami nebo operací.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro pacienty je užívání kapek každodenní zodpovědnost a zátěž. | Zdroj: Profimedia

V případě odhalení zeleného zákalu ve včasném stadiu stačí užívání kapek. Jedna kapka před spaním nebo ráno vás může ochránit před touto nemocí až do konce života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Váleček v oku by mohl nahradit kapky

Většina léků je právě ve formě očních kapek. Velmi důležitá je správná technika kapání, která zajistí, aby se do oka dostalo maximální množství účinné látky. Oční kapky se kapou do spojivkového vaku po odtažení dolního víčka.

Náhrada kapek

Pro pacienty je užívání kapek každodenní zodpovědnost a zátěž. Experti v medicíně se proto začali zajímat o jinou možnost léčby a vyzvali několik klinik v České republice, aby se zaměřily na studie léčby zeleného zákalu neboli glaukomu.

„Zapojili jsme pár pacientů i z Pardubického kraje. Metoda spočívá v tom, že lékaři aplikují vpichem do oka malý váleček o délce cca 1,5 mm a v průměru 0,2 mm,“ popisuje Českému rozhlasu Pardubice novou testovací metodu doktor Vladimír Korda.

Z válečku aplikovaného do oka se postupně uvolňuje látka, která má stejné vlastnosti jako oční kapky.  „Pacient se nemusí o nic starat a na kontroly chodí každý půlrok,“ dodává Korda. Po jak dlouhé době je třeba váleček vyměnit, to zatím lékaři nevědí. Vše ukážou testy.

Věra Říhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme