Čeští lékaři poprvé vyměnili s Izraelci ledviny, orgány letěly v letadle 2600 kilometrů daleko

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny provedli v prosinci vůbec první párovou výměnu ledvin mezi Českem a Izraelem. Zároveň jde o první takovou výměnu Česka s mimoevropskou zemí, uvedl v úterý ředitel IKEM Michal Stiborek. Novou šanci na lepší život přitom dostali hned tři izraelští a tři čeští pacienti.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři nejprve odebrali ledvinu izraelskému dárci, ta následně putovala letadlem 2600 kilometrů do Česka. Mezitím proběhl odběr orgánu od žijícího dárce v IKEM. K předání boxů, včetně celní kontroly, pak došlo na ruzyňském letišti.

Lékař Jiří Froněk z IKEM, který na české straně transplantace prováděl, zdůraznil, že jedna párová výměna umožnila sestavit řetěz transplantací, který ve výsledku zlepšil život šesti pacientům.

Chelsea si mohl vybrat odstín kůže z 18stupňové škály. Původně se s ní určovala barva protéz, říká Pomahač

Číst článek

„Každá mezinárodní párová výměna ledvin od žijících dárců je pro tým našeho Transplantcentra nová,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek. Taková transplantace podle něj rozšiřuje možnost pro české pacienty, že naleznou vhodného dárce ledviny.

Stiborek také označil za velký úspěch, že se první párová výměna uskutečnila už po necelých čtyřech měsících od podepsání memoranda o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem. Ukazuje to podle něj na výbornou spolupráci lékařů z obou zemí.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD v úterý řekl, že provedená transplantace navazuje na tradičně dobrou česko-izraelskou spolupráci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO se díky projektu posouvá potenciál české transplantologie.

Izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové výměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.

O transplantacích ledvin

Párové výměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinný příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí například kvůli jiné krevní skupině, ale najde se vhodný příjemce jinde. Česko už od roku 2016 takto spolupracuje s Rakouskem, letos uzavřelo dohodu i s Izraelem.

Transplantace ledvin jsou nejběžnější výměnou orgánů. V IKEM lékaři od ledna do listopadu podle dat Koordinačního střediska transplantací voperovali 28 ledvin od žijících dárců, dalších 254 od zemřelých dárců. Ledviny transplantuje také šest dalších fakultních nemocnic v Česku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme