Zdravotní omezení mám minimální, říká půl roku po darování ledviny herec Karel Zima

V Česku loni dostalo novou ledvinu rekordních 508 pacientů. Je mezi nimi i hudebník Karel Vaněk, kterému orgán daroval herec Karel Zima. Ten je stal také letošním českým patronem Světového dne ledvin, který připadá na tento čtvrtek. Dárce i obdarovaný jsou už půl roku po operaci a doufají, že inspirují další.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Karel Zima (vlevo) a hudebník Karel Vaněk | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Dobře se cítím, všechno je v pohodě. Všechny výsledky mi vyšly v pořádku. Teď už mě čeká jen jedna kontrola ročně. Jizva se zahojila v pohodě, nejsem žádná modelka, je to na břiše, říká 47letý televizní a divadelní herec Karel Zima, který je půl roku po operaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se daří Karlům rok po zákroku? Poslechněte si reportáž Veroniky Hlaváčové

V září daroval ledvinu svému známému, hudebníkovi Karlu Vaňkovi.

„Mně se daří skvěle, určitě mám víc energie. Mám radost, že i v případě Karla to dopadlo dobře, měl jsem obavu, aby se hlavně jemu něco nestalo. Opravdu někomu darujete život,“ říká Vaněk.

„Neznali jsme se tolik předtím, ale teď jsme si hodně blízký,“ dodává Zima.

Herec Karel Zima si stejně jako další dárci ledvin musejí zvykat na menší omezení. „Moje zdravotní omezení jsou minimální. Dodržovat pitný režim, omezit potraviny s velkým množstvím draslíku, některé léky bych neměl nadužívat – na bolest, analgetika. A hlavní je nejít vstříc nějakým nebezpečným sportům, akcím,“ vysvětluje Zima.

Nemoci ledvin nebolí

Březnový Světový den ledvin upozorňuje i na to, že onemocnění ledvin nebolí. Mezi příznaky patří únava, vyšší krevní tlak nebo otoky nohou.

„Často ve velmi pokročilé fázi žádné potíže nemáte. Ty časné projevy jsou minimální. Proto tlačíme na to, aby se prováděly screeningy,“ říká předseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař.

Chronická onemocnění ledvin se týkají asi deseti procent populace.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme