Současná medicína je prorostlá byrokracií, někdy to odporuje rozumu, říká onkoložka Tesařová

Situace ve zdravotnictví se podle klinické onkoložky Petry Tesařové stále zhoršuje, i když lékařka vnímá pozitivně, že si alarmující stav věcí začínají uvědomovat kompetentní orgány. „Mladí lékaři už dnes nechtějí trávit v nemocnicích tolik přesčasů,“ podotkla zároveň odbornice, která byla hostem pořadu Osobnost Plus.

Osobnost Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka sama o sobě tvrdí, že je perfekcionistka a rozčiluje ji, když něco není v souladu se zdravým rozumem. „Současná medicína je velmi prorostlá byrokracií, a ta je často v zásadním rozporu s rozumem,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Petrou Tesařovou

Nyní se podle ní situace mění. „Zdravotníci byli dost dlouhou dobu ochotní pracovat za celkem bídných podmínek,“ vzpomíná onkoložka na polistopadové období, kdy se lékaři těšili z možnosti účastnit se zahraničních konferencí a zkvalitňování poskytovaných služeb podle západního vzoru.

„Je tu problém velké zátěže přesčasovou prací a nová generace už nechce trávit v nemocnici tolik času – mladí lékaři mají pocit, že to nemá ten správný smysl,“ vysvětluje proměnu, kterou s sebou nese generační výměna. Zatímco na Západě se přesčasy týkají zejména mladých lékařů před atestací, u nás prý situace trvá i po získání vyšší kvalifikace.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Petrou Tesařovou, která mluvila také o postavení žen v lékařských oborech, o nutnosti naučit se odpouštět a o projektu na podporu mladých pacientek s rakovinou prsu.

Barbora Tachecí, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme