Za smrt mladé ženy při plastické operaci prsou musí lékařka zaplatit 756 tisíc korun, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při plastické operaci prsou, peněžitý trest 756 000 korun. Zároveň jí na tři roky zakázal působit v profesi. Pětapadesátiletá lékařka Michaela Hložková si nezkontrolovala nastavení alarmu na monitoru, nepřipojila pacientku na EKG a především špatně nastavila dýchací přístroj a dostatečně nekontrolovala během operace ženiny životní funkce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Pacientčiny funkce při operaci sledovala, ale ne pečlivě (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

K činu se přiznala. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně i lékařka si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

„Situaci zcela podcenila,“ prohlásila o obžalované při odůvodnění verdiktu předsedkyně senátu Ivana Tichá. Dlouholetá anestezioložka si podle ní myslela, že se při jednoduché operaci mladé ženy nemůže nic stát, ale stalo se.

Trest proto uložila tak, aby Hložková pocítila dopad svého jednání a uvědomila si, kolik toho zanedbala. Podle soudkyně na ženu nejvíce zapůsobí zákaz činnosti.

Tragická událost se stala v říjnu 2021 na pražské klinice Brandeis Clinic. Anestezioložka podle své výpovědi v den operace nezkontrolovala, zda má monitorovací přístroj zapnuté kontrolní mechanismy. Byla zvyklá, že se nevypínají.

‚Všude bylo plno krve.‘ Ženu skalpoval stroj v práci, lékaři z Vinohrad jí pomohli při raritní operaci

Číst článek

Pacientčiny funkce při operaci sledovala, ale ne pečlivě. Zápis dělala každých deset minut, přestože to měla činit v pětiminutových intervalech. Nevšimla si, že pacientce poklesla hodnota kyslíku v krvi na kritickou úroveň.

‚Profesní slepota‘

„Že něco standardní není, jsem zjistila na konci operace,“ uvedla lékařka. Dodala, že si všimla ženiných promodralých rtů. To, že nezareagovala dříve, označila za „profesní slepotu“. Přes resuscitaci a další úkony se pacientku nepodařilo zachránit.

„Celý svůj profesní život se snažím pomáhat lidem a zachraňovat lidské životy,“ prohlásila Hložková u soudu. Rodině se za způsobenou bolest omluvila. „Není dne, abych toho nelitovala a na událost si nevzpomněla,“ uvedla.

Italský chirurg jako první transplantoval průdušnici, jeho pacienti však zemřeli. Soud ho poslal za mříže

Číst článek

Dodala, že nyní přistupuje ke své práci s mnohem větší pokorou a mnohem větší obezřetností. Lékařka má téměř třicetiletou praxi bez profesního pochybení. Podle jejího advokáta je v nemocnici Na Homolce členkou speciálního týmu, který provádí anestezie u nejtěžších operací mozku.

Státní zástupkyně navrhla potrestat lékařku peněžitým trestem 800 000 korun. Zároveň požadovala, aby soud uložil anestezioložce zákaz činnosti. Naopak advokát obžalované uvedl, že chce žena přijmout i vyšší peněžitý trest s tím, že by mohla ve svém povolání pokračovat. Poukázal na to, že je v nemocnici u operací mozku v současné době nenahraditelná.

Pacientčini příbuzní u soudu požadovali, aby jim lékařka zaplatila náhradu škody. Chtěli částky v rozmezí od 150 000 do dvou milionů. Předsedkyně senátu je však odkázala na civilní řízení. Peníze podle ní bude nutné žádat po klinice, kde mladá žena operaci podstoupila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme