V lékárnách chybí i základní antibiotika. Sehnat některé léky je velký problém i kvůli vyšší spotřebě

V lékárnách pořád chybí léky, například některé dětské sirupy, léky na zažívání nebo antibiotika. Těch přitom do Česka přišlo nejvíc za pět let. Důvodem výpadku léků jsou nejen problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, ilustrační foto

V lékárnách stále chybí některé léky (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lékárna v táborské nemocnici denně obslouží kolem 600 zákazníků. Jedná se o největší lékárnu v regionu, ani tady ale nejsou vždy všechny léky k dispozici. Týká se to třeba některých antibiotik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékárny v Táboře obešel Jan Kopřiva

„Teď nám schází například přípravek pro malé děti. Potom musíme konzultovat s lékařem, jakým preparátem ho nahradit. Není to optimální, ale léčbu můžeme zabezpečit,“ říká lékárnice Eva Luňáková.

Lékárny jsou kvůli zajištění dodávek denně ve spojení s dodavateli i Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

„Hranice dostupnosti se posouvá. Na stránkách státního ústavu se objevuje informace o dostupnosti, ale termíny se posouvají, takže to řešíme u distributorů, telefonickým objednáváním. Každé ráno sledujeme stav,“ potvrzuje vedoucí farmaceutka lékárny v táborské nemocnici Hana Vrkočová.

Stejné problémy řeší lékárna U Bílého jednorožce v Palackého ulici v Táboře.

Léky za stovky milionů pro české pacienty mizí nelegálně za hranicemi. Trasa vede přes Slovensko

Číst článek

„Musím říct, že s tím jsem se za celou praxi nesetkal a je to stresující, zatěžující. Zvlášť pro člověka, který má nějakou empatii a snaží se zákazníkům vyhovět, ale některé věci nemůže ovlivnit. Někteří zákazníci to chápou, někteří méně,“ komentuje magistr farmacie Vladimír Novotný.

Největším problémem je v současné době podle něj nedostatek základních penicilinových antibiotik.

„To jsou antibiotika, která se používají na běžná onemocnění, jsou nejbezpečnější a nejúčinnější. Nedostupnost doopravdy trápí nejenom praktické lékaře, ale i některé specialisty, pediatry. Momentálně není čím je nahradit,“ dodává.

Nedostatek některých druhů léků není pouze problémem České republiky, týká se většiny zemí v celé Evropě. Až polovina léčivých látek používaných na starém kontinentu totiž vzniká v pěti továrnách na světě, většinou v Asii. A právě na jejich dodávkách jsou státy závislé. Jednotlivé země teď řeší, jak problémům předcházet.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme