Kvalita léků se zhoršuje. Výrobci ve snaze ušetřit vyrábí a nakupují suroviny v Asii

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na zhoršující se kvalitu léků. Týká se to hlavně obsahu účinných látek a čistoty. Za posledních pět let musel ústav stáhnout 72 přípravků. Můžou za to nekvalitní suroviny, které farmaceutické firmy dovážejí z Asie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: Steve Buissinne | Zdroj: Pixabay

„Počet řešených podezření na závadu v jakosti se už několik let stabilně zvyšuje. Potvrzené závady se týkají především obsahu účinných látek a čistoty včetně mikrobiologické,“ cituje tiskovou zprávu ústavu regionální Deník, který na zhoršující se kvalitu upozornil.

Podmínka za záměnu léků. Zentiva kvůli ní musela stáhnout z trhu přes 100 milionů balení

Číst článek

Výrobci léčiv se totiž snaží co nejvíc ušetřit. Řada z nich tak vyrábí, anebo nakupuje suroviny v asijských zemích, zejména v Indii a Číně.

Tyto látky ale můžou mít odlišnou stabilitu než ty, které si firmy v minulosti vyráběly samy. Kontroly ale stále většinu problémů zachytí.

Podle poslední výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno skoro 55 tisíc léků. Se zhruba šestinou farmaceuti skutečně obchodují.

Závadu lidé nahlásili u 420 z nich, rekapituluje. Další problémy našel lékový ústav při běžných kontrolách - provedl jich skoro 900. U poloviny kontrol odhalil nějaký nedostatek, pětinu závad přitom označil jako kritické.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme