Kvalita léků se zhoršuje. Výrobci ve snaze ušetřit vyrábí a nakupují suroviny v Asii

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na zhoršující se kvalitu léků. Týká se to hlavně obsahu účinných látek a čistoty. Za posledních pět let musel ústav stáhnout 72 přípravků. Můžou za to nekvalitní suroviny, které farmaceutické firmy dovážejí z Asie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: Steve Buissinne | Zdroj: Pixabay

„Počet řešených podezření na závadu v jakosti se už několik let stabilně zvyšuje. Potvrzené závady se týkají především obsahu účinných látek a čistoty včetně mikrobiologické,“ cituje tiskovou zprávu ústavu regionální Deník, který na zhoršující se kvalitu upozornil.

Podmínka za záměnu léků. Zentiva kvůli ní musela stáhnout z trhu přes 100 milionů balení

Číst článek

Výrobci léčiv se totiž snaží co nejvíc ušetřit. Řada z nich tak vyrábí, anebo nakupuje suroviny v asijských zemích, zejména v Indii a Číně.

Tyto látky ale můžou mít odlišnou stabilitu než ty, které si firmy v minulosti vyráběly samy. Kontroly ale stále většinu problémů zachytí.

Podle poslední výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno skoro 55 tisíc léků. Se zhruba šestinou farmaceuti skutečně obchodují.

Závadu lidé nahlásili u 420 z nich, rekapituluje. Další problémy našel lékový ústav při běžných kontrolách - provedl jich skoro 900. U poloviny kontrol odhalil nějaký nedostatek, pětinu závad přitom označil jako kritické.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme