Lidí s demencí v Česku přibývá, do roku 2050 by se měl jejich počet zdvojnásobit

V roce 2050 by v Česku mohlo trpět demencí až 380 tisíc lidí, zjistil Radiožurnál. Avšak léčba, která by dokázala toto onemocnění zcela vyléčit, zatím neexistuje. Problém je i to, že u řady lidí se demence odhalí až příliš pozdě.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alzheimer centrum v Novém Strašecí

Alzheimer centrum v Novém Strašecí | Foto: Kateřina Havránková

V Česku přibývá lidí žijících s demencí. V současnosti je jich kolem 156 tisíc, v budoucnu by ale počet měl výrazně narůstat. Odborníci odhadují, že v roce 2050 se tato diagnóza bude týkat víc než dvojnásobného počtu lidí, tj. zhruba 380 tisíc. Nejčastěji postihuje demence lidi starší 65 let. Ve většině případů je pak příčinou Alzheimerova choroba.

Protilátka na Alzheimera: nová léčba by podle vědců mohla být dostupná už v roce 2020

Číst článek

Stále víc také chybí kvalifikovaný personál, který by se o nemocné staral. „Je to samozřejmě náročné jak psychicky, tak fyzicky, protože pacienti jsou agresivní – zejména alkoholové demence,“ potvrzuje pro Radiožurnál jedna ze sester, která pracuje v gerontopsychiatrické léčebně nedaleko Prahy.

Podle ředitelky České alzheimerovské společnosti Martiny Mátlové je překážkou v péči o lidi s demencí i nepřehledný systém sociálních a zdravotnických služeb. „Pro klienta toho systému je to velmi nepřehledné a nepřátelské prostředí," vysvětluje.

Lékaři demenci zatím úplně vyléčit nedokáží, můžou ale zpomalit její průběh, říká neurolog z pražské Fakultní nemocnice v Motole Jakub Hort.

„Žádné nové léky se neobjevily, ovšem když se od roku 2004 podíváme na časovou osu, tak ty poslední léky byly registrovány koncem 90. let a úplně poslední preparát v roce 2004. Čekáme tedy již 13 let na nějaké nové léky, které by byly účinnější," dodává neurolog.

Novou nadějí pro pacienty s demencí by mohl být lék vyvíjený ve Švýcarsku, který by se na trh měl dostat v roce 2020.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme